Grundsätze der mediation - ein überblick zur rechtslage in Deutschland und der Türkei
Arabuluculuğun temel ilkeleri: Almanya ve Türkiye'deki hukuki duruma genel bir bakış
- Tez No: 992348
- Danışmanlar: PROF. DR. STEFAN LEİBLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Almanca
- Üniversite: Unıversıtat Bayreuth
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu tez, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden biri olan arabuluculuğu ele almakta ve arabuluculuğun temel ilkeleri ile Almanya ve Türkiye'deki hukuki düzenlemeleri incelemektedir. Çalışmada öncelikle arabuluculuğun tanımı, amacı ve tarihsel gelişimi açıklanmakta; ardından gönüllülük, arabulucunun tarafsızlığı, tarafların öz sorumluluğu, gizlilik ve menfaat odaklılık gibi temel ilkeler ele alınmaktadır. Bu ilkelerin arabuluculuk sürecinin başarısı ve kalıcı çözüm sağlamadaki önemi vurgulanmaktadır. Devamında Almanya'da arabuluculuğun hukuki durumu ve medeni yargılama süreciyle ilişkisi incelenmektedir. Son olarak Türkiye'de arabuluculuğun gelişimi ve Arabuluculuk Kanunu Taslağı değerlendirilmekte, iki ülkenin hukuk sistemleri karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines mediation as an important method of alternative dispute resolution (ADR), focusing on its fundamental principles and legal framework in Germany and Turkey. After outlining the concept, objectives, and historical development of mediation, the study analyzes key principles such as voluntariness, neutrality of the mediator, party self-determination, confidentiality, and interest-based conflict resolution. Particular emphasis is placed on the role of these principles in ensuring effective and sustainable mediation outcomes. The legal status of mediation in Germany is then discussed, including its integration into civil procedure. Subsequently, the development of mediation in Turkey and the draft Turkish Mediation Act are examined. The thesis concludes with a comparative assessment of both legal systems, highlighting similarities, differences, and potential areas for further development.