Geleneksel çocuk oyunlarının öğrencilerin öğrenme motivasyonuna katkısının değerlendirilmesi
Evaluation of the contribution of traditional children's games to students' learning motivation
  1. Tez No: 992347
  2. Yazar: YAĞMUR KALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR KARABOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma geleneksel çocuk oyunlarının ortaokul öğrencilerinin öğrenme motivasyonuna olan katkılarını öğretmen ve öğrenci görüşleri doğrultusunda değerlendirmektir. Günümüzde öğrencilerin öğrenme süreçlerinde motivasyon eksikliği, derse yönelik ilgi azalması ve akademik yorgunluk gibi sorunların giderek artması, öğrenme ortamlarında alternatif ve öğrenci merkezli yaklaşımların önemini artırmaktadır. Bu bağlamda, kültürel bir miras niteliği taşıyan geleneksel çocuk oyunlarının eğitim ortamlarında kullanılmasının, öğrencilerin öğrenmeye yönelik tutumları ve motivasyonları üzerindeki etkilerinin incelenmesi önemli görülmüştür. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımlarından fenomenoloji (olgubilim) deseni temelinde yürütülmüştür. Çalışma grubu, 2024–2025 eğitim öğretim yılında Mardin il merkezinde bulunan ortaokullarda görev yapan 15 ortaokul öğretmeni ile ortaokullarda öğrenim gören 15 öğrenciden oluşmaktadır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmada veriler, öğretmen ve öğrencilere yönelik hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş; kodlar, kategoriler ve temalar altında sistematik biçimde sınıflandırılmıştır. Araştırma bulguları, geleneksel çocuk oyunlarının öğrencilerin derse olan ilgilerini artırdığını, öğrenme sürecini daha eğlenceli ve anlamlı hâle getirdiğini ve öğrencilerin öğrenmeye yönelik motivasyonlarını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Öğretmenler, geleneksel oyunların özellikle öğrencilerin aktif katılımını desteklediğini, sosyal etkileşimi güçlendirdiğini ve öğrenmenin kalıcılığını artırdığını belirtmiştir. Öğrenciler ise oyun yoluyla öğrenmenin derse karşı olumlu duygular geliştirmelerine katkı sağladığını, öğrenme sürecini daha istekli ve keyifli hâle getirdiğini ifade etmiştir. Ayrıca geleneksel çocuk oyunlarının bilişsel, sosyal, duygusal ve fiziksel gelişim alanlarını bütüncül biçimde desteklediği yönünde ortak görüşler ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the contributions of traditional children's games to middle school students' learning motivation based on the views of teachers and students. In recent years, the increasing problems of lack of motivation, decreased interest in lessons, and academic fatigue in students' learning processes have highlighted the importance of alternative and student-centered approaches in educational environments. In this context, examining the effects of using traditional children's games considered an element of cultural heritage in educational settings on students' attitudes toward learning and their motivation has been deemed significant. The research was conducted using a phenomenological design, one of the qualitative research approaches. The study group consists of 15 middle school teachers working in public middle schools and 15 middle school students studying in the city center of Mardin during the 2024–2025 academic year. Participants were selected through purposive sampling. Data were collected using semi-structured interview forms prepared for teachers and students. The collected data were analyzed through content analysis and systematically classified under codes, categories, and themes. The findings reveal that traditional children's games increase students' interest in lessons, make the learning process more enjoyable and meaningful, and positively affect students' motivation toward learning. Teachers stated that traditional games particularly support students' active participation, strengthen social interaction, and enhance the permanence of learning. Students, on the other hand, reported that learning through games contributes to developing positive feelings toward lessons and makes the learning process more engaging and enjoyable. Additionally, there was a consensus that traditional children's games holistically support students' cognitive, social, emotional, and physical development. Based on the results of the study, it can be concluded that the planned and systematic use of traditional children's games in educational settings is an effective pedagogical tool for increasing students' learning motivation.