Yapay zekâ programlarının tekstil baskı tasarımında kullanımı
The use of artificial intelligence programs in textile print design
- Tez No: 992375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
Özet
Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmelerin hızlanmasıyla bir çok sektörde olduğu gibi, tekstil sektöründe de gündem konusu haline gelen yapay zekânın, tekstil baskı tasarımına ne gibi yenilikler kazandırdığı, bu yeniliklerin ne gibi sonuçlar doğurduğu, artıları ve eksileriyle ele alınmıştır. Bu kapsamda, baskı tasarımı açısından sektörde en çok tercih edilen bilgisayar programları incelenmiş, güncel örneklemeler üzerinden bulgular elde edilmeye çalışılmıştır. Bu popüler programlardan 6 tanesi; Freepik, Aitools.ait.com.tr, Runway ML, Patterned AI, Adobe Firefly ve Adobe Photoshop kullanılarak oluşturulan desen tasarımları incelenmiş, tasarım ihtiyaçlarını hangi düzeylerde karşılayıp karşılayamadıkları konusunda değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler neticesinde, her bir programın belirli avantajları ve dezavantajları görülmüş, baskı tasarımı alanında sundukları verimlilik karşılaştırılmıştır. Bu araştırmada, uygulamaların baskı desen tasarımı alanındaki özellikleri kullanılarak deneysel bir araştırma yöntemi uygulanmıştır. Yapılan bu deneysel araştırma sonucunda, yapay zekâ programlarının, tasarımcıların hayal güçlerine katkısı, yenilikçi tasarımlar ve iş akış sürecine sağladığı faydalar gözlemlenmiştir. Ayrıca yapay zekânın tasarım süreçlerine uyum sağlamasıyla bu süreçler kısalmış, yenilikçi tasarım fikirleri çoğalmış ve işgücü açısından verim artışı gözlemlenmiştir. Ne var ki baskı tasarımı süreci baştan sona değerlendirildiğinde, tek bir programın kendi başına baskı teknikleri açısından yetersiz kalabildiği görülmüştür. Baskı tekniği, desen boyutu, piksel çözünürlüğü, renk varyasyonları, görsel sunum gibi kriterler değerlendirildiğinde, farklı programların birbirini tamamlayacak şekilde kullanılmasıyla daha uyumlu ve verimli tasarımların elde edilebileceği sonucuna varılmıştır. Önümüzdeki dönemlerde teknolojik gelişmelerin devamıyla, bu ve benzeri programların en iyi özellikleri bir araya getirilerek, kullanım kolaylığı ile teknik hassasiyet konularında tasarım dünyasının ihtiyaçlarını karşılayacak tek bir platform oluşturulması, baskı tasarımında atılacak önemli bir adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the textile industry, as in many other sectors, has witnessed relentless technological advancements. Artificial intelligence has become a hot topic. This study examines the innovations it has brought to textile print design, the implications of these innovations, and its pros and cons. In this context, the most popular design programs in the sector were examined, and findings were obtained through current examples. Pattern designs created using five of these popular programs-Freepik, Aitools.ait.com.tr, Runway ML, Patterned AI, and Adobe Photoshop-were examined, and their effectiveness in meeting design needs was evaluated. The evaluations revealed the specific advantages and disadvantages of each program, and their effectiveness in print design was compared. This research employed an experimental research method using the features of applications related to print pattern design. This experimental research demonstrated the positive contributions AI programs offer to designers' imaginations, innovative designs, and workflow processes. Furthermore, the adoption of artificial intelligence in design processes has shortened design processes, increased the number of innovative design ideas, and increased workforce productivity. However, when the print design process is thoroughly evaluated, it becomes clear that a single program alone may be insufficient in terms of printing techniques. When criteria such as print technique, size, pixel resolution, color variations, and visual presentation are considered, it is concluded that effective results can be achieved through the integrated integration of several programs. Bringing together the best features of these five different programs through technological advancements, providing a single platform that meets the needs of the design world in terms of ease of use and technical precision, will be a major step forward in print design.