Âşık Ayhanî'nin âşıklık geleneğindeki yeri: (Hayatı, sanatı, eserleri)
Ayhanî's place in the minstrel tradition: His life art and works
- Tez No: 992381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Orta Asya'daki ozan-baksı geleneğine dayanan âşıklık, XVI. asırdan itibaren Anadolu'da şekillenmiş ve asırlar boyunca halkın duygu, düşünce ve değerlerini yansıtan önemli bir kültürel ifade biçimi olmuştur. Âşıklar, bireysel duygularını dile getirmenin yanı sıra toplumsal belleğin taşıyıcısı ve kültürel aktarımın temsilcisi olarak önemli bir rol üstlenmiştir. Bu çalışmada, XX. Asrın son çeyreğinden itibaren âşıklık geleneğini XXI. asra taşıyan Âşık Ayhanî'nin hayatı, sanatçı kişiliği, sanatı ve eserleri ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı, sanatçının şiirleri aracılıyla âşık geleneğinin güncel yansımalarını ortaya koymaktır. Bu bağlamda Âşık Ayhanî'ye ait 93 şiir, nitel araştırma yöntemine göre incelenmiştir. Çalışma; giriş, dört ana bölüm, sonuç, kaynakça ve ekler olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sanatçının kendi ifadelerine dayanarak hayatı, sanatçı kişiliği, musikî yönü, yayın dünyasındaki yeri ve hakkındaki görüşler ele alınmıştır. İkinci bölümde şiirlerin yapı özellikleri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde dinî-tasavvufî ve din dışı içerik analizi yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise incelenen 93 şiir, ilk dörtlüklerin son dizelerindeki son harfe göre alfabetik olarak sıralanmıştır. Sonuç bölümünde çalışmayla ilgili değerlendirme ve tespitlere yer verilmiş, ulaşılan bulgular özetlenmiş, Âşık Ayhanî'nin geleneksel unsurları çağdaş bir anlayışla harmanlayarak Türk halk edebiyatına, kültürüne ve müziğine önemli katkılar sağladığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The tradition of minstrelsy, rooted in the bard-shaman tradition of Central Asia, took shape in Anatolia from the 16th century onwards and has been an important form of cultural expression reflecting the feelings, thoughts, and values of the people for centuries. Besides expressing individual emotions, minstrels have played a significant role as carriers of social memory and representatives of cultural transmission. This study examines the life, artistic personality, art, and works of Aşık Ayhanî, who carried the minstrel tradition from the last quarter of the 20th century into the 21st century. The main aim of this study is to reveal the contemporary reflections of the minstrel tradition through the artist's poems. In this context, 93 poems by Aşık Ayhanî were examined using a qualitative research method. The study consists of five sections: introduction, four main sections, conclusion, bibliography, and appendices. The first section discusses the artist's life, artistic personality, musical aspects, place in the publishing world, and opinions about him, based on his own statements. The second section evaluates the structural characteristics of the poems. The third section analyzes the religious-mystical and secular content of the poems. The fourth section alphabetically lists the 93 poems examined, based on the last letter of the final line of each stanza. The conclusion presents an evaluation and assessment of the study, summarizes the findings, and demonstrates how Aşık Ayhanî made significant contributions to Turkish folk literature, culture, and music by blending traditional elements with a contemporary understanding.