Deprem afetinin eğitime etkisi: Hatay örneği
The impact of the earthquake disaster on education: The case of Hatay
- Tez No: 992386
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM HAYIR KANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremin ardından depremin eğitim üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla tasarlanıp uygulanmıştır. Örneklem olarak ise depremden en çok etkilenmiş olan yerler arasında yer alan Hatay ili Defne ilçesindeki ortaokullarda kayırlı öğrenciler belirlenmiştir. Araştırmada depreme maruz kalan öğrencilerin eğitimsel, psikolojik ve sosyal uyum süreçlerine odaklanılmıştır. Araştırma, karma yöntem araştırma desenine dayanmaktadır. Araştırmanın nicel boyutu için araştırma ekibi tarafından“Deprem Sonrası Çok Boyutlu Öğrenci Etki Ölçeği”Defne ilçesindeki ortaokullarda eğitim gören öğrencilerden toplanan veriler ile geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Nitel boyutta ise deprem sonrası farklı yaşam deneyimlerine sahip öğrencilere yönelik geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışma grubunu, Hatay/Defne'de ortaokullarda öğrenim gören öğrenciler arasından amaçlı örneklem doğrultusunda belirlenen iki farklı grup oluşturmuştur. Bunlar; Deprem sonrası Hatay'da kalmaya devam eden öğrenciler (K Grubu) ve deprem sonrasında geçici olarak başka illere gidip geri dönen öğrenciler (G Grubu) şeklindedir. Veriler, bu iki grubun eğitimsel, psikolojik ve sosyal boyutlarda yaşadıkları etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirmek üzere analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel bulgularına göre, öğrencilerin deprem sonrası eğitimsel, psikolojik ve sosyal uyum düzeyleri arasında gruplar açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu durum, her iki grubun da etkilenme düzeylerinin benzer düzeyde olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, nitel bulgular, yerinde eğitime devam eden öğrencilerin psikolojik ve sosyal açıdan daha dengeli bir toparlanma süreci yaşadıklarını ortaya koymuştur. K Grubu'ndaki öğrenciler, öğretmen desteğinin sürekliliği, tanıdık çevre ve akran ilişkilerinin devamlılığı sayesinde güven ve aidiyet duygusunu yeniden inşa edebilmiştir. Sonuç olarak, afet sonrası eğitim politikalarında yerinde eğitimin öncelikli bir model olarak değerlendirilmesi, ancak bu modelin etkili olabilmesi için fiziksel güvenlik, öğretmen desteği ve psikososyal hizmetlerin eşzamanlı biçimde güçlendirilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed and conducted to determine the impacts of the Kahramanmaraş-centered earthquake that occurred on 6 February 2023 on education. As the sample of the research, students enrolled in middle schools located in the Defne district of Hatay—one of the regions most severely affected by the earthquake—were identified. The study focused on the educational, psychological, and social adaptation processes of students who were exposed to the earthquake. The research was based on a mixed-methods design. For the quantitative component, the“Post-Earthquake Multidimensional Student Impact Scale,”developed by the research team using data collected from middle-school students in the Defne district, was administered. For the qualitative component, a semi-structured interview form developed for students with different post-earthquake life experiences was employed. The study group consisted of two distinct subgroups selected through purposive sampling among middle-school students in Hatay/Defne: students who continued to reside in Hatay after the earthquake (K Group), and students who temporarily relocated to other provinces and later returned (G Group). The data were analyzed comparatively to evaluate the educational, psychological, and social effects experienced by these two groups. According to the quantitative findings, no statistically significant differences were found between the groups in terms of their post-earthquake educational, psychological, or social adaptation levels. This indicates that both groups experienced similar levels of impact. However, the qualitative findings revealed that students who continued their education in their original environment exhibited a more balanced psychological and social recovery process. Students in the K Group were able to reconstruct their sense of trust and belonging through the continuity of teacher support, familiar surroundings, and stable peer relationships. In conclusion, it is recommended that on-site education be considered a priority model in post-disaster educational policies; however, for this model to function effectively, physical safety, teacher support, and psychosocial services must be strengthened simultaneously.