Turist rehberlerinin kişilik özelliklerinin başarı ve mutluluğa etkisi
The impact of tourist guides' personality traits on success and happiness
  1. Tez No: 992409
  2. Yazar: ELİF NUR İREM DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TANRISEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, turist rehberlerinin kişilik özelliklerinin öznel kariyer başarısı ve mutluluk düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de turist rehberliği mesleğini eylemli olarak icra eden profesyonel turist rehberleri oluşturmuştur. Örneklem seçiminde, olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme tekniği tercih edilmiştir. Nicel araştırma deseninin benimsendiği çalışmada, veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Dört bölümden oluşan anket formunda; Beş Faktör Kişilik Ölçeği, Öznel Kariyer Başarısı Ölçeği, Oxford Mutluluk Ölçeği ve kişisel bilgi formu yer almıştır. Anket uygulaması Şubat–Mart 2025 tarihleri arasında Google Forms üzerinden gerçekleştirilmiş ve toplam 442 eylemli turist rehberinden elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. İki gruplu karşılaştırmalarda bağımsız örneklem ttesti, ikiden fazla gruplu karşılaştırmalarda ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Kişilik özellikleri, mutluluk düzeyi ve öznel kariyer başarısı arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile test edilmiş; aracılık etkileri Process analizi, nedensel etkiler ise regresyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma bulguları, turist rehberlerinin dışa dönüklük, öz denetimlilik, deneyime açıklık ve yumuşak başlılık düzeylerinin yüksek; nevrotiklik düzeylerinin ise düşük olduğunu göstermiştir. Rehberlerin genel mutluluk düzeyleri orta-üst seviyede, öznel kariyer başarı algıları ise yüksek düzeyde bulunmuştur. Dışa dönüklük ve öz denetimlilik boyutlarının hem mutluluk hem de öznel kariyer başarısı ile anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler sergilediği belirlenmiştir. Demografik değişkenlere göre kadın rehberlerin“öz denetimlilik”ile“büyüme ve gelişme”boyutlarında erkeklere kıyasla daha yüksek puan aldığı; evli ve çocuk sahibi rehberlerin dışa dönüklük ve mutluluk düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar; turist rehberlerinin kişilik özelliklerinin mesleki performans, kariyer gelişimi ve psikolojik iyi oluş açısından belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, rehberlik mesleğine yönelik eğitim süreçlerinin, insan kaynakları politikalarının ve mesleki destek programlarının planlanmasında kişilik özelliklerinin sistematik biçimde dikkate alınması önerilmektedir. Bu araştırma, eylemli turist rehberlerinde kişilik özelliklerinin öznel kariyer başarısı ve mutlulukla ilişkisini bütüncül bir modelle ampirik olarak ortaya koyarak, literatürde ilk kez kişilik–başarı–mutluluk etkileşimini profesyonel düzeyde ölçülebilir hâle getirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of examining the effects of tourist guides' personality traits on their subjective career success and happiness levels. The population of the study consisted of professional tourist guides who actively practice the profession of tourist guiding in Türkiye. In the selection of the sample, the convenience sampling technique—one of the non-probability sampling methods—was preferred. In the study, which adopted a quantitative research design, the survey method was used as the data collection tool. The survey form consisted of four sections, which included the Big Five Personality Traits Scale, the Subjective Career Success Scale, the Oxford Happiness Questionnaire and a personal information form. The survey was conducted through Google Forms between February and March 2025 and the data acquired from a total of 442 active tourist guides were analyzed using SPSS program. Independent samples t-tests were used for comparisons between two groups, while one-way analysis of variance (ANOVA) was used for comparisons involving more than two groups. The relationships between personality traits, happiness level, and subjective career success were examined using Pearson correlation analysis; mediation effects were analyzed through Process analysis, and causal effects were investigated using regression analysis. The findings indicated that tourist guides exhibited high levels of extraversion, conscientiousness, openness to experience and agreeableness, whereas their levels of neuroticism were low. The overall happiness levels of the guides were found to be middle-upper high, while their perceptions of subjective career success were at a high level. It was determined that extraversion and conscientiousness dimensions exhibited significant relationships positive with both happiness and subjective career success. According to demographic variables, it was found that female guides scored higher than males in conscientiousness and growth and development, and that married guides and those with children had higher levels of extraversion and happiness. The results indicate that tourist guides' personality traits play a determining role in professional performance, career development, and psychological well-being. Accordingly, it is recommended that personality traits be systematically considered in the planning of training processes, human resources policies, and professional support programs within the guiding profession. This study empirically presented a holistic model of the relationship between personality traits, subjective career success, and happiness among active tourist guides, thereby operationalizing the personality–success–happiness interaction at a professional level for the first time in the literature.