Deterjanlarda toplam aktif madde ve biyolojik parçalanabilirlik miktarlarının araştırılması
Investigation of the total active substance and biodegradation quantities of the active substances in detergents
  1. Tez No: 99241
  2. Yazar: FADİME SEVGİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEREN YENTÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
-57- VI.ÖZET Bu çalışmada, Türkiye piyasasında satılan izinli (Sağlık Bakanlığından üretim ve satış izni almış) 7 ayrı firmaya ait deterjan örnekleri (n=70 Adet) ile izinsiz (Sağlık Bakanlığından üretim ve satış izni almamış) deterjan örneklerinde (n=45 Adet) toplam aktif madde ve aktif maddelerin biyolojik parçalanma miktarlarının saptanması, bulunan sonuçların Tüzük, TS 518 Deterjan Standardı ile Avrupa Birliği'nin öngördüğü değerlerle karşılaştırılması ve çevre, insan sağlığı açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İzinli ve izinsiz deterjan örnekleri olmak üzere toplam 115 adet örnek üzerinde çalışılmıştır. Toplam aktif madde miktarı gravimetrik, aktif maddelerin biyolojik parçalanma miktarı ise spektrofotometrik yöntem ile tayin edilmiştir. İzinli deterjan örneklerinde saptanan ortalama toplam aktif madde ve biyolojik parçalanma miktarları sırasıyla %'de 17.6450±0.5035, 89.41±0.35'dir. İzinsiz deterjan örneklerinde ortalama toplam aktif madde ve biyolojik parçalanma miktarları sırasıyla %'de 6.7113+0.1636, 66.78±1.04 olarak saptanmıştır.-58- Araştırmamızda elde edilen bulgulara göre, toplam aktif madde ve biyolojik parçalanma miktarları, izinli deterjan örneklerinde Tüzük, TS 518 Deterjan Standardı ve Avrupa Birliği Direktiflerinin öngördüğü miktarların oldukça üstündedir. Ancak izinsiz deterjan örneklerinde ise standart değerlerin altında olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-59- VII.SUMMARY The purpose of this study was to determine the total active substance and biological degradation quantity of the active substances in the detergent samples sold in the Turkish market in which 70 of them were belonged to the 7 different firm having production and selling permission taken from Ministry of Health and 45 of them have no production and selling permission. Besides, it was aimed to compare the obtained results with the values given by the Turkish Food Regulations, TS 518 Detergent Standard and Europian Union Regulations and finally to evaluate the results in environmental and human health point of view. A total of 115 permitted and unpermitted detergent samples were analyzed during the study. The amount of total active substance was determined by gravimetric method while the amount of biological degradation of the active substances were determined by the spectrophotometric method. Total active substance and the amount of biological degradation in the permitted detergent samples were determined as 17.6450±0.5035 % and 89.41±0.35 %. In the unpermitted detergent samples, these values were determined as 6.71 13±0.1636%, and 66.78±1.04%, respectively.-60- As a results of our study, the total active substance and the amount of biological degradation in the permitted detergent samples were fairly higher than the values given by the Turkish Food Regulations, TS 518 Detergent Standard and the Europian Union Directives. However, in the unpermitted detergent samples these values were found as low compared to the indicated standard values.