Gıda maddeleri ambalajında kullanılan plastiklerin (polistiren-polietilenteraftalat) toplam migrasyon değerlerinin belirlenmesi
Determination of total migration from plastics (polytyrene-polyethyleneterephthalate) used in food packaging
- Tez No: 99242
- Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL BAYHAN ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Ev Ekonomisi, Food Hygiene and Technology, Home Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
-67- 6. ÖZET Bu çalışma PS ve PET ambalaj örneklerindeki toplam migrasyon değerlerinin saptanması, Türk Gıda Kodeksi ve Avrupa Birliği'nin öngördüğü sınır değerlerle karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır. Beş ayrı firmaya ait 50 adet PS yoğurt kabı, 50 adet PET su ambalajı ve 10 adet PS bardak örneği olmak üzere toplam 110 örnek üzerinde çalışılmıştır. Bu örneklerin hammadde tayinlerinde infrared spektrofotometresi kullanılmıştır. Toplam migrasyon tayini toplam daldırma yöntemiyle yapılmıştır. Piyasadan temin edilen 5 ayrı firmaya ait 50 adet PS yoğurt ambalajında, ortalama toplam migrasyon değerleri distile suda, 1.044 ± 0.113 mg/dm2, %3'lük asetik asitte 2.521 ± 0.122 mg/dm2, n-heptanda 7.892 ± 0.228 mg/dm2, %95'lik alkolde ise 2.262 ±0.110 mg/dm2 olarak bulunmuştur. PET su ambalajı olarak temin edilen 50 adet su şişesinin ortalama toplam migrasyon değeri distile suda 1.463 ± 0.185 mg/dm2 olarak saptanmıştır. Yüksek ısıda, kısa süreli depolama koşullarında çay, kahve gibi içeceklerin ambalajında kullanılan 10 adet Polistiren bardak örneğinde-68- ortalama toplam migrasyon değeri distile suda 1.051 ± 0.239 mg/dm2 bulunmuştur. Tüm bu değerler Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde plastik amba lajların toplam migrasyonu için belirtilen maksimum sınır değer olan 10 mg/dm2'nin altındadır.
Özet (Çeviri)
-69 7. SUMMARY This study was performed in order to determine total migration values of PS and PET packing samples and to compare with the limit values of the Turkish Food Codex and EC. A total of 110 samples from 5 different companies were studied. The samples included 50 PS yogurt pack, 50 PET water bottle and 10 PS glass. Infrared spectrophotometric analysis was made in order to determine the raw material of the samples. Total migration analysis was studied with gravimetric methods. The calculated mean total migration values of 50 PS yogurt packs were 1.044 ± 0.113 mg/dm2 in distilled water, 2.521 ± 0.122 mg/dm2 in 0.3% acetic acid, 7.892 ± 0.228 mg/dm2 in n-heptan and 2.262 ±0.110 mg/dm2 in 95% alcohol. The calculated mean total migration values of 50 PET water bottles was 1.463 ±0.185 mg/dm2 in distilled water. In 10 polystyren glass samples when were used for packing of drinks as tea and coffee for a short period of time under high temperatures mean total migration value was calculated as 1.051 ± 0.239 mg/dm2. All these calculated values are below the limit value (10 mg/dm2) stated by the Turkish Food Codex and instructions for plastic packings.