Ankara piyasasından sağlanan siyah çaylarda bazı kimyasal kalite kriterlerinin araştırılması
Researches on some chemical quality criterions of black teas sold in Ankara local markets
- Tez No: 99240
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEREN YENTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
-94- VI.OZET Bu çalışmada, Ankara piyasasında satılan on ayrı firmaya ait siyah çay örneklerinde rutubet, kül, suda çözünen kül, suda çözünen külde alkalilik, asitte çözünmeyen kül, su ekstraktı, ham selüloz, okside olmamış parça, boya ve kafein miktarlarının saptanması, bulunan sonuçların TGK'nın öngördüğü değerlere göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. On ayrı firmaya ait on'ar adet olmak üzere toplam yüz adet örnek üzerinde çalışılmıştır. Rutubet, kül, asitte çözünmeyen kül, suda çözünen kül, su ekstraktı, okside olmamış parça ve ham selüloz tayinlerinde gravimetrik, kafein tayininde spektrofotometrik, suda çözünen alkalilik tayininde titrimetrik, boya maddelerinin kalitatif tayininde ise yün boyama yöntemi uygulanmıştır. On ayrı firmaya ait siyah çay örneklerinde %ortalama, rutubet 6.4552 + 0.1017 g/g, toplam kül 5.6233 + 0.04408 g/g, suda çözünen kül 56.5760 + 0.3577 g/g, suda çözünen külde alkalilik 1.4597 + 0.1479 g KOH, asitte çözünmeyen kül 0.3053 + 0.01982 g/g, su ekstraktı 30.2793 + 0.3118 g/g, ham selüloz 14.6561 + 0.1384 g/g, okside olmamış parça 0.4310 + 0.02771 g/g ve kafein miktarları 2.1540 + 0.03847 g/g olarak saptanmıştır. Araştırmamızda elde edilen bulgulara göre, ortalama kül, suda çözünen kül, suda çözünen külde alkalilik, asitte çözünmeyen kül, su-95- ekstraktı, ham selüloz, okside olmamış parça ve kafein miktarlarının TGK'nın belirlediği sınırlar içersinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-96- VII.SUMMARY In this study, it is aimed that the determination of contents in black tea samples belonging to ten different firm sold in Ankara Local Market. These contents are humudity, ash, ash solved in water, alkality of ash solved in water, ash unsolved in acid, water extract, raw cellulose, non- oxidation piece, dye and caffeine amounts. Moreover, the application of obtaining these results is also aimed, according to foreseen values of Turkish Food Codex. It has been worked on hundred samples belonging to ten different firm, providing that each firm has ten samples. There are some methots applied for a few determination on black tea samples. These are like described below: Gravimetric method for humudity, ash, ash unsolved in acid, ash solved in water, water extract, non - oxidation piece and raw cellulose, spectrophotometric method for caffeine amounts, titrimetric method for alkality of ash solved in water, wool dyeing method for qualitative determination of dyes, have been applied. In black tea samples belonging to ten different firm, avarege (%) humudity as 6.4552 + 0.1017 g/g, total ash as 5.6233 + 0.04408 g/g, ash solved in water as 56.5760 + 0.3577 g/g, alkality of ash solved in water 1.4597 + 0.1479 g KOH, ash unsolved in acid as 0.3053 + 0.01982 g/g, water extract as 30.2793 + 0.31 18 g/g, raw cellulose as 14.6561 + 0.1384-97- g/g, non-oxidation piece as 0.4310 + 0.02771 g/g and caffeine amounts as 2.1540 + 0.03847 g/g have been determined. According to data obtaining in our research, they have been established that average ash, ash solved in water, alkality of ash solved in water, ash unsolved in acid, water extract, raw cellulose, non-oxidation piece and caffeine amounts are within limits determined by Turkish Food Codex.