Modern toplumda trajik olayların kültürel yansımaları üzerine sosyolojik bir inceleme
A sociological study on the cultural reflections of tragic events in modern society
- Tez No: 992422
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Modern toplumda trajik olaylar ve bunların sosyal yaşamdaki dramatik etkileri risk toplumu, afet ve kriz sosyolojisi gibi alanlarda incelenmiştir. Ancak trajedinin yalnızca bu olayların nesnel sonuçlarıyla değil, kültürel anlam üretimi ve toplumsal duygulanımlar üzerindeki etkileriyle birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma, trajedi kavramına ilişkin mevcut literatürü analitik bir bakışla yeniden değerlendirmekte ve sosyolojik bir kavramsallaştırma ortaya koymaktadır. Çalışmada, trajik olaylar ve bunların toplumsal etkileri üzerine yapılmış kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Trajedi kavramı, hem büyük ölçekli acı verici olaylara hem de bu olayların toplumsal ve psikolojik düzeyde yarattığı etkilerle ilişkilendirilen çok katmanlı bir olgu olarak ele alınmaktadır. Bu doğrultuda trajedinin yalnızca edebiyat ve sanat alanlarıyla sınırlı olmadığı, sosyal bilimler açısından da üretken bir analitik araç olduğu varsayılmıştır. Tez kapsamında, trajik olayların toplumda nasıl temsil edildiği ve anlamlandırıldığı incelenmektedir. Bu süreçte, trajedinin kültür endüstrisi içinde dolaşıma sokulması ve politik bağlamda güç ilişkileriyle olan ilişkisi de analiz edilmiştir. Toplanan nitel veriler, bu temsillerin politik, ekonomik ve kültürel etkilerini ortaya koymak amacıyla değerlendirilmiştir. Bu anlamıyla çalışma, trajedi kavramına sosyolojik bir perspektif kazandırarak literatüre bütüncül bir biçimde katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In modern society, tragic events and their dramatic effects on social life have been examined in fields such as risk society, disaster, and crisis sociology. However, tragedy must be evaluated not only in terms of the objective consequences of these events but also in terms of its effects on cultural meaning production and social affections. This study analytically reevaluates the existing literature on the concept of tragedy and presents a sociological conceptualization. The study conducts a comprehensive literature review on tragic events and their social impacts. The concept of tragedy is approached as a multi-layered phenomenon associated with both large-scale painful events and the effects these events create at the social and psychological levels. In this regard, it is assumed that tragedy is not limited to the fields of literature and art, but is also a productive analytical tool from the perspective of the social sciences. The thesis examines how tragic events are represented and interpreted in society. In this process, the circulation of tragedy within the culture industry and its relationship with power relations in a political context are also analyzed. The qualitative data collected has been evaluated to reveal the political, economic, and cultural effects of these representations. In this sense, the study aims to contribute to the literature in a comprehensive manner by providing a sociological perspective on the concept of tragedy.