Sağlık işletmelerinde lojistik yönetim performansının ölçümü: Bir kamu hastanesinde uygulama
Measurement of logistics management performance in health enterprises: Case of a public hospital
  1. Tez No: 992426
  2. Yazar: ORHAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞANCAN ÇAVMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sağlık işletmelerinde lojistik performansın ölçümüne yönelik bütünleşik bir uygulama yürütmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, literatür doğrultusunda belirlenen 5 ana lojistik faaliyet alanı (hasta hizmetleri ve medikal muhasebe, satın alma ve stok yönetimi, dağıtım ve taşıma, atık-temizlik ve sterilizasyon, bakım-onarım) ve bu alanlara ilişkin toplamda 15 alt performans kriteri temel alınmıştır. Çalışmanın katılımcılarını Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir ikinci basamak hastanenin üst kademe 7 yöneticisi oluşturmaktadır. Bu yöneticiler arasında başhekim, departman yöneticileri ve yardımcıları ve sorumlu hemşire yer almaktadır. Kriterlere ilişkin göreli önem değerlendirmeleri Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi ile yürütülmüş, lojistik performans ölçümü de katılımcıların 5'li bir skala üzerindeki değerlendirmeleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, dağıtım ve taşıma faaliyetlerinin, genel önem düzeyi bakımından öne çıktığını, bunu hasta hizmetleri ve satın alma faaliyetlerinin izlediğini göstermektedir. Hasta güvenliği ile ilgili kriterlerin önem düzeyi bağlamında en üst sırada yer aldığı görülmektedir. Yöneticilerin mesleki geçmiş ve sorumluluk alanlarına bağlı olarak lojistik kriterlere farklı öncelikler atfettikleri, ancak hasta odaklı güvenlik kriterleri konusunda ortak bir anlayışa sahip oldukları görülmektedir. Analizler sonucu ilgili hastanenin lojistik performansının %59 olarak hesaplandığı görülmüştür. Çalışma, sağlık işletmelerinde kaynak tahsisi ve performans iyileştirme çabaları için stratejik bir çerçeve sunmakta ve çok kriterli karar verme tekniklerinin bu süreçteki katkısını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct an integrated application for measuring logistics performance in healthcare organizations. The study is based on five main logistics activity areas identified in line with the literature—patient services and medical accounting, procurement and inventory management, distribution and transportation, waste management–cleaning and sterilization, and maintenance—along with a total of 15 subperformance criteria. The participants of the study consist of seven top managers from a secondary-level hospital under subordination of the Ministry of Health. These managers include the chief physician, department managers and their deputies, and a head nurse. The relative importance of the criteria was evaluated using the Analytic Hierarchy Process (AHP), while logistics performance measurement was carried out based on the participants' assessments on a 5-point scale. The findings indicate that distribution and transportation activities come to the front in terms of overall importance, followed by patient services and procurement activities. Criteria related to patient safety rank highest in terms of importance. The results also show that managers assign different priorities to logistics criteria depending on their professional backgrounds and areas of responsibility; however, they share a common understanding regarding patient-oriented safety criteria. The overall logistics performance of the hospital was calculated as 59%. The study provides a strategic framework for resource allocation and performance improvement efforts in healthcare organizations and highlights the contribution of multi-criteria decision-making techniques to these processes.