Merkezi sınavlara hazırlık sürecinde öğrenci beklentileri
Student expectations in the preparation process for central exams
- Tez No: 992427
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, merkezi sınavlara hazırlık sürecinde öğrencilerin sürece dâhil olan paydaşlardan beklentilerini incelemektir. Araştırma nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024–2025 eğitim öğretim yılında lise son sınıfta öğrenim gören ve maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemiyle seçilen 20 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veriler, araştırmacının geliştirmiş olduğu yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonuçları öğrencilerin merkezi sınavlara hazırlık sürecinde ailelerinden, arkadaşlarından, öğretmenlerinden ve okul yöneticilerinden çeşitli beklentilere sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmada öğrencilerin ailelerinden çalışma ortamını düzenlenmelerini, duygusal ve psikolojik destek olmalarını, kararlarına saygı duymalarını, kıyas yapmamalarını ve bireysel özerkliklerine saygı duymalarını bekledikleri sonucuna ulaşılmıştır. Merkezi sınava hazırlık sürecinde öğrenciler arkadaşlarından akademik açıdan destek olmalarını, verimli çalışmaya engel olacak davranışlar sergilememelerini, birbirlerini motive etmelerini ve hedeflerini küçümsememelerini bekledikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada öğrenciler öğretmenlerinden derslerde kolaylaştırıcı bir yaklaşım sergilemelerini, rehberlik yapmalarını, ihtiyaçlarına duyarlı olmalarını, psikolojik destek sunmalarını ve sınav odaklı ders işlemelerini bekledikleri sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak öğrencilerin okul yönetiminden fiziksel olanakların iyileştirilmesini, disiplin uygulamalarında daha esnek bir yaklaşım benimsenmesini, sınava yönelik faaliyetlerin artırılmasını, etkili bir iletişim ortamının oluşturulmasını, nitelikli deneme sınavlarının yapılmasını ve üniversite II gezilerine daha fazla yer verilmesini bekledikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda merkezi sınava hazırlanan öğrencilerin beklentilerinin dikkate alınarak öğretim sürecinin planlamasına, paydaşların destekleyici yaklaşım sergilemelerine, ailelerin sınava sürecine ilişkin farkındalıklarının artırılmasına yönelik seminer faaliyetlerinin yapılmasına, öğrencilerle yapıcı ve destekleyici iletişim kurulmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine students' expectations from stakeholders involved in the process of preparing for central exams. The research was conducted using the phenomenology design from qualitative research designs. The study group consisted of 20 students selected using maximum diversity sampling, who were enrolled in the final year of high school in the 2024–2025 academic year. Data were collected using a semi-structured interview form developed by the researcher. Content analysis was used to analyze the collected data. The research results show that students have various expectations from their families, friends, teachers, and school administrators during the preparation process for the central exams. The study concluded that students expect their families to organize their study environment, provide emotional and psychological support, respect their decisions, refrain from making comparisons, and respect their individual autonomy. The study also found that during the preparation process for the central exam, students expect their friends to support them academically, not to engage in behaviors that hinder productive work, to motivate each other, and not to belittle their goals. Additionally, the study concluded that students expect their teachers to adopt a facilitative approach in class, provide guidance, be sensitive to their needs, offer psychological support, and conduct exam-focused lessons. Finally, the study concluded that students expect school administrators to improve physical facilities, adopt a more flexible approach to discipline, increase exam-related activities, create an effective communication environment, administer high-quality practice exams, and place greater emphasis on social activities. The research concluded with recommendations to plan the teaching process taking into account the expectations of students preparing for the central exam, to encourage stakeholders to adopt a supportive IV approach, to organize seminars to raise awareness among families about the exam process, and to establish constructive and supportive communication with students.