Öğretmenlerin mesleki profesyonellik düzeyleri ile mesleki dayanıklılık inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' levels of professional professionalism and their professional resilience beliefs
- Tez No: 992435
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin mesleki profesyonellik düzeyleri ile mesleki dayanıklılık inançları arasındaki ilişkiyi ve onların bazı değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu ve Onikişubat merkez ilçelerinde ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan öğretmenler, örneklemini de aynı evren içerisinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilen 467 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Öğretmenlerin Mesleki Profesyonelliği Ölçeği”ve“Öğretmenlerin Mesleki Dayanıklılık İnanç Düzeyleri Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 28.0 programı ve JASP programı kullanılmıştır. Analizlerde“Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) ”,“Bartlett's Sphericity Testi”,“Bağımsız Gruplar t-Testi”,“Mann Whitney -U Testi, ”Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)“, ”Welch ANOVA“ , ”Scheffe Post-Hoc“, ”Dunn Bonferonni testi“ ve ”Çoklu Regresyon Analizi" kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre öğretmenlerin mesleki profesyonellik düzeyleri ve mesleki dayanıklılık düzeyleri yüksek düzeydedir. Araştırmada öğretmenlerin mesleki profesyonellik düzeyleri cinsiyet, öğrenim durumu ve mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaşırken okul türü değişkeni açısından anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin mesleki dayanıklılık inançları; öğrenim durumu ve cinsiyet değişkeni ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ PROFESYONELLİK DÜZEYLERİ İLE MESLEKİ DAYANIKLILIK İNANÇLARI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ II açısından anlamlı farklılaşırken mesleki kıdem ve okul türü değişkeni açısından anlamlı farklılaşmamıştır. Araştırmanın diğer bir sonucunda öğretmenlerin mesleki profesyonellikleri ile mesleki dayanıklılık inanç düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ve yüksek düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada öğretmenlerin mesleki profesyonelliklerinin, mesleki dayanıklılık inanç düzeylerini anlamlı bir şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between teachers' professional professionalism levels and their beliefs about professional resilience, and whether they differ in terms of certain variables. Using a correlational survey model, the population of this research consisted of teachers working in primary, secondary, and high schools in the Dulkadiroğlu and Onikişubat central districts of Kahramanmaraş province during the 2022-2023 academic year. The sample consisted of 467 teachers selected from the same population using a convenient sampling method. Data were collected using a“Personal Information Form,”the“Teachers' Professional Professionalism Scale,”and the“Teachers' Professional Resilience Belief Levels Scale.”SPSS 28.0 and JASP programs were used to analyze the data obtained from the research. The following tests were used in the analyses:“Kaiser-Meyer-Olkin (KMO)”,“Bartlett's Sphericity Test”,“Independent Groups t-Test”,“Mann Whitney-U Test”,“One-Way Analysis of Variance (ANOVA)”,“Welch ANOVA”,“Scheffe Post-Hoc”,“Dunn Bonferonni test”, and“Multiple Regression Analysis”. According to the results of the research, teachers have high levels of professional professionalism and professional resilience. The study found that teachers' professional professionalism levels differed significantly according to gender, educational status, and professional seniority, but did not differ significantly according to school type. Furthermore, EXAMINING THE RELATIONSHIP BETWEEN TEACHERS' LEVELS OF PROFESSIONAL PROFESSIONALISM AND THEIR PROFESSIONAL RESILIENCE BELIEFS IV teachers' professional resilience beliefs differed significantly according to educational status and gender, but did not differ significantly according to professional seniority and school type. Another finding of the study was that there is a significant and high-level positive correlation between teachers' professional professionalism and their professional resilience belief levels. The study also found that teachers' professional professionalism and professional resilience... It was concluded that resilience significantly predicted belief levels.