Yaratıcı öz yeterliliğin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde inovasyon kültürünün düzenleyicilik rolü: Bilgi teknolojileri sektöründe bir alan araştırması
The moderating role of innovation culture in the effect of creative self-efficacy on innovative work behavior: A field study in the information technology sector
  1. Tez No: 992454
  2. Yazar: KEREM ARDA DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Organizasyon ve Örgütsel Davranış Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, yaratıcı öz yeterliliğin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde inovasyon kültürünün düzenleyici rolünü incelemektir. Bu kapsamda inovasyon kültürünün 6 alt boyutu olan inovasyonu destekleyen örgütsel değerler, inovasyona yönelik lider davranışları, inovatif çalışma iklimi, inovasyonu destekleyen örgütsel kaynaklar, inovasyonu destekleyen örgüt içi süreçler ve inovasyonu destekleyen örgütsel başarı ele alınmıştır. Çalışmanın modeli Sosyal Bilişsel Teori, Örgütsel Öğrenme Teorisi, Amaca Yönelik Motivasyon Teorisi, Yenilikçi Davranış Teorisi, Kaynak Temelli Yaklaşım ve Dönüşümsel Liderlik Teorisi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemi bilgi teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren örgütlerde görev yapan çalışanlardan oluşmaktadır. Veri katılımcılardan çevrimiçi anket yoluyla ve kartopu örneklem yöntemiyle toplanmıştır. Bu anlamda 249 kişiden elde edilen veriler analize dahil edilmiştir. Çalışanların inovasyon kültürü düzeylerini ölçmek için Rao ve Weintraub'un (2013) geliştirdiği İnovasyon Kültürü Anketi (Innovation Quotient Model), yaratıcı öz yeterliliklerini ölçmek için Tierney ve Farmer (2002) tarafından geliştirilen Yaratıcı Öz Yeterlilik Ölçeği ve yenilikçi iş davranışlarını ölçmek için De Jong ve Den Hartog (2010) tarafından geliştirilen Yenilikçi Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Veri seti IBM SPSS 25 ile incelenerek analize hazır hale getirilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi AMOS 24 ile yapılmıştır. Düzenleyicilik ilişkisi Process Makro (Model 1) ve AMOS ile analiz edilmiştir. Çalışma bulgularına göre yaratıcı öz yeterliliğin yenilikçi iş davranışının önemli ve anlamlı bir yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Ancak Process Makro'da inovasyon kültürünün alt boyutlarının bu ilişkide düzenleyici bir role sahip olmadığı tespit edilmekle beraber AMOS ile yapılan düzenleyicilik analizinde inovatif çalışma iklimi ile inovasyonu destekleyen örgüt içi süreçler değişkenlerinin yenilikçi iş davranışı üzerinde anlamlı ve pozitif etkileri olduğu belirlenmiştir. Tartışma ve sonuç bölümlerinde bu farklılık ve analiz sonuçları detaylandırılarak yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the regulatory role of innovation culture in the effect of creative self-efficacy on innovative work behavior. Within this scope, the six sub-dimensions of innovation culture, namely organizational values that support innovation, leadership behaviors towards innovation, innovative work climate, organizational resources that support innovation, internal organizational processes that support innovation, and organizational success that supports innovation, are addressed. The study model was evaluated within the framework of Social Cognitive Theory, Organizational Learning Theory, Goal-Oriented Motivation Theory, Innovative Behavior Theory, Resource-Based Approach, and Transformational Leadership Theory. The sample of the study consisted of employees working in organizations operating in the information technology sector. Data were collected from participants via an online survey and snowball sampling. In this sense, data obtained from 249 individuals were included in the analysis. To measure employees' levels of innovation culture, the Innovation Culture Questionnaire (Innovation Quotient Model) developed by Rao and Weintraub (2013) was used to measure employees' levels of innovation culture, the Creative Self-Efficacy Scale developed by Tierney and Farmer (2002) was used to measure their creative self-efficacy, and the Innovative Behavior Scale developed by De Jong and Den Hartog (2010) was used to measure their innovative work behaviors. The data set was examined using IBM SPSS 25 and prepared for analysis. Confirmatory factor analysis was performed using AMOS 24. The moderating relationship was analyzed using Process Macro (Model 1) and AMOS. According to the study findings, creative self-efficacy was found to be a significant and meaningful predictor of innovative work behavior. However, while it was determined in Process Macro that the sub-dimensions of innovation culture did not play a moderating role in this relationship, the moderation analysis performed with AMOS revealed that the variables of innovative work climate and innovation-supporting internal organizational processes had meaningful and positive effects on innovative work behavior. These differences and analysis results were detailed and interpreted in the discussion and conclusion sections.