Türk televizyon dizilerinde muhafazakâr/dindar kadın temsili: Kızıl Goncalar örneği
Representation of conservative/religious women in turkish television series: The case of Kızıl Goncalar
  1. Tez No: 992453
  2. Yazar: DİLA GÜL OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türk televizyon dizilerinde dindar/muhafazakâr kadın temsillerini Kızıl Goncalar dizisi üzerinden incelemektedir. Dizi, dindar/muhafazakâr kadınların Türk televizyonlarında ilk kez tarikat içinde gösterilmesiyle dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından uygulanan yayın durdurma ve para cezaları, Kızıl Goncalar'ın yalnızca bir televizyon dizisi olarak değil, kamusal alanda geniş tartışmalarda yer alan bir metin olarak değerlendirilmesine neden olmuştur. Bu yönüyle dizi hem sunduğu temsil biçimleri hem de yarattığı tartışmalar doğrultusunda araştırmanın örneklemi olarak seçilmiştir. Çalışma, dizide dindar/muhafazakâr kadınların nasıl temsil edildiği sorusundan hareketle; annelik, evlilik, mekân ve mahremiyet temalarıyla yanı sıra kadınların hem kendi aralarında hem de seküler kadınlarla kurdukları ilişkiler betimsel analiz yöntemiyle incelenmektedir. Bu temalar doğrultusunda dindar/muhafazakâr kadın karakterlerin gündelik yaşam pratiklerinin, toplumsal rollerinin ve kadınlık deneyimlerinin televizyon anlatısı içinde nasıl kurulduğu ele alınmaktadır. Bu doğrultuda tez dini kurallar ve tarikat yapısının kadınların yaşamlarını nasıl şekillendirdiğini; kadınların toplumsal konumlarının dizi anlatısı içerisinde hangi bağlamlar ve karşıtlıklar üzerinden görünür kılındığını incelemeye odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the representation of religious/conservative women in Turkish television series through the case of Kızıl Goncalar. The series draws attention as it is the first time that religious/conservative women have been portrayed within a sectarian (tarikat) structure on Turkish television. Moreover, the broadcast suspensions and monetary fines imposed by the Radio and Television Supreme Council (RTÜK) led Kızıl Goncalar to be evaluated not merely as a television series, but also as a text that generated wide-ranging public debate. In this respect, the series was selected as the sample of the study due to both the forms of representation it offers and the discussions it has provoked. Departing from the question of how religious/conservative women are represented in the series, the study analyzes, through a descriptive analysis method, the themes of motherhood, marriage, space, and privacy, as well as the relationships women establish both among themselves and with secular women. Within the framework of these themes, the thesis addresses how the everyday life practices, social roles, and experiences of womanhood of religious/conservative female characters are constructed within the television narrative. Accordingly, the thesis focuses on examining how religious rules and the sectarian structure shape women's lives, and through which contexts and oppositions women's social positions are rendered visible within the narrative of the series.