Hedonik tüketimin tüketici satın alma davranışları üzerine etkisi: Karabük Üniversitesi öğrencileri üzerine bir araştırma
The effect of hedonic consumption on consumer purchasing behaviors: A research on Karabük University students
- Tez No: 992473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL UYGURTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hedonik tüketimin tüketici satın alma kararları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Hedonik tüketim, bireylerin haz, keyif ve duygusal tatmin için yaptığı tüketim faaliyetlerini kapsamaktadır. Araştırmada, öğrencilerin hedonik tüketim davranışlarının cinsiyet, yaş, aylık gelir, alışveriş sıklığı ve alışveriş yapma şekli gibi değişkenlerle nasıl farklılaştığı ele alınmıştır. Ayrıca, hedonik tüketimin öğrencilerin ihtiyaç dışı ürünler için ihtiyaçlarını erteleme eğilimleri de incelenmiştir. Araştırma kapsamında toplamda 564 anket uygulanmış, eksik ve hatalı anketler çıkarılmış analizler 439 anket üzerinden yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 ve SAS 9.4 programları kullanılmış, istatistiksel testler ile değişkenler arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, cinsiyete göre hedonik tüketim davranışlarında kız öğrencilerin erkeklere göre daha baskın olduğu tespit edilmiştir. Yaşa göre farklılıklar incelendiğinde, özellikle 20 yaş altındaki öğrencilerin hedonik tüketim düzeyinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Aylık gelir arttıkça hedonik tüketim davranışlarının da arttığı gözlemlenmiştir. Araştırmanın bir diğer önemli bulgusu, online alışveriş yapan öğrencilerin fiziksel mağazalara göre daha fazla hedonik tüketim eğiliminde olduğudur. Ayrıca, alışveriş sıklığı arttıkça hedonik tüketim eğilimlerinin de arttığı belirlenmiştir. Öğrencilerin önemli bir kısmı, haz odaklı ürünleri tercih ederek, ihtiyaç duydukları ürünleri ertelemektedir. Sonuç olarak, hedonik tüketimin öğrencilerin satın alma kararlarını ve genel tüketici davranışlarını etkilediği görülmüştür. Araştırma, pazarlama stratejilerinde genç tüketicilerin hedonik alışveriş eğilimlerinin dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of hedonic consumption on the consumer behavior of undergraduate students of Karabük University. Hedonic consumption covers the consumption activities of individuals for pleasure, enjoyment and emotional satisfaction. The research examines how students' hedonic consumption behaviors differ with variables such as gender, age, monthly income, shopping frequency and shopping style. In addition, hedonic consumption is also examined in terms of students' tendency to postpone their needs for non-essential products. The research was conducted using a survey method, and a total of 564 surveys were applied, and analyses were conducted on 439 surveys. SPSS 22.0 and SAS 9.4 programs were used in the analysis of data, and statistical tests were used to evaluate the relationships between variables. According to the findings, it was determined that female students were more dominant than male students in hedonic consumption behaviors according to gender. When differences were examined according to age, it was found that especially students under the age of 20 had higher hedonic consumption levels. It was observed that as monthly income increased, hedonic consumption behaviors also increased. Another important finding of the study is that students who shop online tend to consume more hedonic products than those who shop in physical stores. It has also been determined that as shopping frequency increases, hedonic consumption tendencies also increase. A significant portion of students prefer pleasure-oriented products and postpone the products they need. As a result, it was observed that hedonic consumption affects students' purchasing decisions and general consumer behavior. The research emphasizes that hedonic shopping tendencies of young consumers should be taken into account in marketing strategies.