Engelli otopark alanları için Lorawan destekli bariyer sistemi geliştirilmesi
Development of a Lorawan-supported barrier system for disabled parking areas
  1. Tez No: 992504
  2. Yazar: KADİR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR PAÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Electrical and Electronics Engineering, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, engelli bireyler için ayrılmış özel park alanlarının ihlal edilmesi sorununa, teknoloji tabanlı yenilikçi bir çözüm sunmayı amaçlamaktadır. Günümüzde bu alanlar, sadece işaret ve levhalarla korunmakta olup bu da engelli olmayan sürücüler tarafından sıklıkla işgal edilmelerine ve engelli bireylerin toplumsal katılımının kısıtlanmasına yol açmaktadır. Çalışmanın temel amacı, engelli bireylerin yaşam kalitesini ve bağımsızlığını artırmak adına, uzaktan erişim kontrollü, güvenli ve akıllı bir park yönetim sistemi geliştirmektir. Bu amaçla, LoRaWAN haberleşme teknolojisi ile entegre edilmiş fiziksel bir engelli park bariyer sistemi ve bu sistemi yöneten bir mobil uygulama geliştirilmiş ve prototip seviyesinde uygulanmıştır. Mobil uygulama, kayıtlı engelli araç sahiplerinin, konum bazlı olarak kendilerine en yakın boş engelli park yerini görmelerine ve bu alana erişim izni talep etmelerine olanak tanır. Gelen yetkili istek, bulut sunucu üzerinden ilgili park yerindeki bariyer kontrol ünitesine iletilerek bariyerin açılması sağlanır. Elde edilen sonuçlar, önerilen sistemin engelli park alanlarının yetkisiz kullanımını fiziksel olarak engellemede etkin bir çözüm sunduğunu ve daha ileri enerji optimizasyonları ile tam otonom çalışmaya uygun bir yapı sergilediğini göstermiştir. Bu tez, teknolojiyi sosyal bir faydaya dönüştürerek, engelli bireylerin günlük yaşamdaki engellerini azaltmaya ve daha kapsayıcı, erişilebilir bir kentsel çevre oluşturmaya yönelik somut bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to offer an innovative, technology-based solution to the problem of unauthorized parking spaces reserved for disabled individuals. Currently, these spaces are only protected by signs and markers, leading to frequent occupation by non-disabled drivers and restricting the social participation of disabled individuals. The main objective of the study is to develop a remotely controlled, secure, and intelligent parking management system to improve the quality of life and independence of disabled individuals. To this end, a physical disabled parking barrier system integrated with LoRaWAN communication technology and a mobile application managing this system have been developed and implemented at the prototype level. The mobile application allows registered disabled vehicle owners to see the nearest available disabled parking space based on their location and request access permission to that space. The incoming authorization request is transmitted via the cloud server to the barrier control unit in the relevant parking space, enabling the barrier to open. The results obtained show that the proposed system offers an effective solution for physically preventing the unauthorized use of disabled parking spaces and exhibits a structure suitable for fully autonomous operation with further energy optimizations. This thesis offers a tangible contribution to reducing the barriers faced by individuals with disabilities in daily life and creating a more inclusive and accessible urban environment by transforming technology into a social benefit.