Okyanuslarda hukuk ve güç dengesi: Terörizm ve deniz haydutluğuna karşı uluslararası savunma mekanizmaları
Law and balance of power in the oceans: International defense mechanisms against terrorism and piracy
- Tez No: 992518
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM BATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Okyanuslar, günümüzde devletlerin güvenlik anlayışları ve ticari hedefleri doğrultusunda stratejik bir önem taşımaktadır. Küresel ticaretin büyük bir bölümünün deniz yolları üzerinden gerçekleştirilmesi ve deniz alanlarının devletlerin güvenlik politikalarını doğrudan etkilemesi, okyanusları tarihsel süreç boyunca birçok uluslararası sorunun merkezine yerleştirmiştir. Bu sorunların çözümü ise çoğu zaman tek tek devletlerin kapasitesini aşmış ve uluslararası iş birliği mekanizmalarının geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Söz konusu sorunların temelinde, farklı biçim ve motivasyonlarla ortaya çıkan deniz haydutluğu, deniz korsanlığı ve deniz alanlarında faaliyet gösteren terörizm yer almaktadır. Bu eylemler kimi zaman siyasi, kimi zaman ekonomik veya ideolojik hedefler doğrultusunda gerçekleştirilmekte; bazı durumlarda ise devletlerin doğrudan ya da dolaylı desteğiyle icra edilebilmektedir. Bu bağlamda, özellikle deniz haydutluğu ile devlet destekli faaliyetler arasındaki ayrımın bulanıklaşması, uluslararası hukuk açısından ciddi bir kavramsal ve uygulamaya ilişkin sorun alanı yaratmaktadır. Bu tez, deniz haydutluğu, korsanlık ve deniz terörizmi kavramlarının uluslararası hukuk çerçevesinde nasıl tanımlandığını, bu kavramlar arasındaki sınırların hangi ölçütlerle belirlendiğini ve tarihsel süreç içerisinde bu faaliyetlerin nasıl bir dönüşüm geçirdiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tezin temel sorunsalı, deniz alanlarında gerçekleştirilen şiddet ve suç eylemlerinin uluslararası hukukta hangi kriterlere göre sınıflandırıldığı ve mevcut hukuki düzenlemelerin bu eylemlerle mücadelede ne ölçüde yeterli olduğu sorusu etrafında şekillenmektedir. Çalışmada yöntem olarak, başta Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi (BMDHS) olmak üzere ilgili uluslararası sözleşmelerin normatif analizi yapılacak; ayrıca uluslararası yargı mercilerinin ve uluslararası ceza yargılamalarının konuya ilişkin kararları incelenerek kavramların uygulamadaki karşılıkları değerlendirilecektir. Bu çerçevede, uluslararası hukukta deniz güvenliğine yönelik mevcut mekanizmaların etkinliği ve geliştirilmesi gereken yönleri tespit edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Oceans have an important place in today's world in terms of countries' understanding of security and commercial goals. Oceans, which directly affect the security policies of states and affect a very serious part of commercial activities, have caused many international problems throughout history; international cooperation has been needed to solve these problems. At the root of these problems lies terrorism, which operates in many different branches, and piracy, which stands out with its activities at sea. Such initiatives can pursue various political or commercial targets , and states may even authorize these activities. In this case, the concept of maritime piracy also emerges. It is envisaged to conduct research, examination and determination on the direction where the actions are performed oceans have evolved throughout the historical process, the concepts of terrorism and piracy and the sources that feed these concepts, how the fundamental differences between piracy and piracy are shaped and what measures can be taken against these crimes.