Sulu çözeltiden basic blue 41 giderilmesinde antep fıstığı kabuğundan elde edilmiş aktif karbonun kullanılması
The use of activated carbon obtained from pistachio shells in the removal of basic blue 41 from aqueous solutions
- Tez No: 992580
- Danışmanlar: DR. HASAN KIVANÇ YEŞİLTAŞ, PROF. DR. BEHZAT BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, tarımsal bir atık olan antep fıstığı kabuklarının karbonize edilerek Basic Blue 41 boyarmaddesinin sulu çözeltilerden giderimindeki adsorpsiyon potansiyeli incelenmiştir. Deneysel çalışmalar; farklı başlangıç konsantrasyonları (25-150 mg/L), farklı adsorban dozajları (0,1-0,6 g) ve farklı temas süreleri (2-180 dk) parametreleri altında kesikli sistemde yürütülmüştür. Elde edilen veriler, ticari toz aktif karbonun performansıyla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Deney sonuçları, adsorban dozajındaki artışın boya giderme verimini önemli ölçüde artırdığını, %95'in üzerinde bir giderim verimine ulaşılabildiğini göstermiştir. Adsorpsiyon denge verilerinin modellenmesinde Langmuir Tip 1 izoterminin en yüksek uyumu sergilediği (R2 > 0,99), bu durumun boya moleküllerinin adsorban yüzeyinde homojen ve tek tabakalı olarak tutunduğuna işaret ettiği belirlenmiştir. Kinetik incelemeler sonucunda ise sürecin Yalancı İkinci Derece hız eşitliğine uygun olduğu ve hız sınırlayıcı basamağın kimyasal adsorpsiyon mekanizması ile kontrol edildiği tespit edilmiştir. Ticari aktif karbon ile yapılan kıyaslamalar, karbonize antep fıstığı kabuklarının düşük maliyetli, çevre dostu ve etkin bir alternatif adsorban olarak tekstil atıksularının arıtımında başarıyla kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the adsorption potential of carbonized pistachio shells, an agricultural waste, in removing Basic Blue 41 dye from aqueous solutions. Experimental studies were conducted in a batch system under different initial concentrations (25-150 mg/L), different adsorbent dosages (0.1-0.6 g), and different contact times (2-180 min). The obtained data were evaluated comparatively with the performance of commercial powdered activated carbon. The experimental results showed that increasing the adsorbent dosage significantly increased the dye removal efficiency, reaching over 95%. In modeling the adsorption equilibrium data, the Langmuir Type 1 isotherm exhibited the highest fit (R2 > 0.99), indicating that the dye molecules adhered homogeneously and in a single layer on the adsorbent surface. Kinetic studies revealed that the process conforms to the Pseudosecond-Order rate equation and that the rate-limiting step is controlled by a chemical adsorption mechanism. Comparisons with commercial activated carbon have shown that carbonized pistachio shells can be successfully used as a low-cost, environmentally friendly, and effective alternative adsorbent in the treatment of textile wastewater.