Hasada yardımcı farklı kimyasal uygulamaların pamuk (Gossypium hirsutum L.) bitkisinde verim ve lif kalite unsurlarına etkisi
Effects of different harvest-aid chemical applications on yield and fiber quality traits in cotton (Gossypium hirsutum L.)
  1. Tez No: 992639
  2. Yazar: AHMET MELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BEYYAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyada ve ülkemizde önemli bir lif bitkisi olan pamukta (Gossypium hirsutum L.) makineli hasat sırasında, hasat kayıplarını önlemek için pamuk hasadını kolaylaştıran kimyasalları kullanılmaktadır. Çalışmada, koza açıcı olarak Extang-Ferbis (720 g/l Ethephon) ve Finish Pro-Bayer (720 g/l Ethephon + 45 g/l Cyclanilide), yaprak dökücü veya kurutucu olarak Baystar-Agrobest (120 g/l Thidiazuron + 60 g/l Diuron), Egnit-FMC (60 g/l Carfentrazole-ethyl), Genesiss-Hektaş (200 g/l Carfentrazole-ethyl + 30 g/l Diuron) ve Excalibur-Hektaş (720 g/l Tribufos) ve bunların kombinasyonları, pamuk kozaları %60 açmaya ulaştığında, hasat yardımcıları olarak kullanılmıştır. Denemede, bitki boyu (cm), Uygulamadan önceki yaprak sayısı, Uygulamadan 7, 14 ve 21 gün sonraki yaprak sayısı (adet/bitki), Uygulamadan önceki koza sayısı (adet/bitki), Uygulamadan önceki açılan koza sayısı (adet/bitki) ve Uygulamadan 7, 14 ve 21 gün sonraki açılan koza sayısı (adet/bitki) gözlemleri alınmıştır. Ayrıca, Kütlü pamuk verimi (kg/da), Koza pamuk ağırlığı (g/koza), Çırçır randımanı (%), 100 tohum ağırlığı (g), Lif kopma mukavemeti (g/tex), Lif inceliği (mikronaire) ve Lif uzunluğu (mm) hasattan sonra incelenmiştir. Elde edilen her bir özelliğe ait veriler MINITAB istatistik paket programı ile tesadüf blokları deneme desenine göre analiz edilmiş ve ortalamalar Tukey testine göre gruplandırılmıştır. Farklı hasada yardımcı kimyasal uygulamalarında kütlü pamuk verimi bakımından 454 ile 633 kg/da arasında değiştiği, en yüksek kütlü verimi Finish Pro-Bayer (720 g/l Ethephon + 45 g/l Cyclanilide) + Baystar-Agrobest (120 g/l Thidiazuron + 60 g/l Diuron) hasada yardımcı kimyasal uygulamasından (633 kg/da), en düşük değer ise kontrol parsellerinden (454 kg/da) elde edilmiştir. Hasada yardımcı kimyasal uygulamalarının kontrol parsellerine göre daha fazla verim alındığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cotton (Gossypium hirsutum L.), an important fiber crop both worldwide and in our country, is treated with harvest-aid chemicals during mechanical harvesting in order to facilitate harvesting and reduce harvest losses. In this study, Extang-Ferbis (720 g/l Ethephon) and Finish Pro-Bayer (720 g/l Ethephon + 45 g/l Cyclanilide) were used as boll openers, while Baystar-Agrobest (120 g/l Thidiazuron + 60 g/l Diuron), Egnit-FMC (60 g/l Carfentrazole-ethyl), Genesiss-Hektaş (200 g/l Carfentrazole-ethyl + 30 g/l Diuron), and Excalibur-Hektaş (720 g/l Tribufos) were used as defoliants or desiccants. These chemicals and their combinations were applied as harvest aids when cotton bolls reached 60% opening. In the experiment, observations were recorded for plant height (cm), number of leaves before application, number of leaves at 7, 14, and 21 days after application (number/plant), number of bolls before application (number/plant), number of opened bolls before application (number/plant), and number of opened bolls at 7, 14, and 21 days after application (number/plant). In addition, seed cotton yield (kg/da), boll seed cotton weight (g/boll), ginning outturn (%), 100-seed weight (g), fiber breaking strength (g/tex), fiber fineness (micronaire), and fiber length (mm) were evaluated after harvest. The data obtained for each trait were analyzed using the MINITAB statistical software according to a randomized complete block design, and the means were grouped using the Tukey test. Seed cotton yield under different harvest-aid chemical applications ranged between 454 and 633 kg/da. The highest seed cotton yield was obtained from the Finish Pro-Bayer (720 g/l Ethephon + 45 g/l Cyclanilide) + Baystar-Agrobest (120 g/l Thidiazuron + 60 g/l Diuron) harvest-aid chemical application (633 kg/da), while the lowest value was obtained from the control plots (454 kg/da). It was determined that harvest-aid chemical applications resulted in higher yields compared to the control plots.