Turist rehberleri perspektifinden Pamukkale destinasyonunda aşırı turizm
Pamukkale from the perspective of tourist guides overtourism at the destination
- Tez No: 992665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Aşırı turizm, belirli bir turistik destinasyonda dönemsel ve mevsimsel yoğunluğa bağlı olarak ortaya çıkan aşırı kalabalıklaşmanın yerel halkın yaşam tarzları ve olanaklara erişimlerinde kalıcı olumsuz değişikliklere neden olmasıdır. Kontrolsüz büyüme eğilimdeki turizm hareketliliğin bir sonucu olarak aşırı turizm fiziksel, çevresel, sosyal, ekonomik, kültürel ve politik açıdan derin etkiler yaratmaktadır. Sürdürülebilir turizm faaliyetlerinin uygulanması ve turistik destinasyonun gelişmesi adına tüm bu olumsuz etkilerin en alt düzeye indirilmesi ve bölgesel kaynakların verimli bir biçimde yönetilmesi gerekmektedir. Pamukkale Türkiye'nin karma kategorisindeki iki UNESCO Dünya Kültür Mirasından biri olan ve Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiş her yıl milyonlarca turist çeken önemli turizm destinasyonlarından biridir. Bu araştırmanın amacı aşırı turizm kavramı ve bu kavram doğrultusunda Pamukkale destinasyonunun turist rehberleri perspektifinden aşırı turizme karşı algıları, tutumları, koruma stratejileri ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Nitel araştırma yöntemleriyle gerçekleştirilen bu araştırmanın verileri Pamukkale'de turist rehberliği yapan 15 kişiden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Bu çerçevede 15 açık uçlu sorunun bulunduğu görüşme formu veri toplama tekniği olarak kullanılmıştır. Elde edilen görüşmelerin deşifre işleminde Microsoft Office programından Word ortamında yazılı dokümanlara dönüştürülmüştür. Verilerin deşifre edilmesi sonrasında klasik içerik analizi ile kategoriler çerçevesinde yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda Pamukkale destinasyonunda dönemsel aşırı turizm sorunu olduğu ve katılımcıların yürütülen çalışmaları yeterli bulmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucu aynı zamanda katılımcılar Pamukkale destinasyonunda aşırı turizmin olumlu ve olumsuz etkilerini değerlendirirken genellikle olumsuz etkileri daha fazla sıralamışlardır. Sonuç olarak, görüşmeciler Pamukkale destinasyonunun taşıma kapasitesinin aşılması sonucu ortaya çıkan tahribatın görünürlüğünü, destinasyon yönetim modelinin henüz oluşturulmadığının ve bu sorunlara karşı çözüm önerilerini net bir şekilde ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Overtourism refers to the excessive crowding that occurs in a specific tourist destination due to seasonal and periodic congestion, leading to permanent negative changes in the local population's lifestyle and access to resources. As a result of uncontrolled growth trends in tourism activity, overtourism creates profound impacts in physical, environmental, social, economic, cultural, and political terms. In order to implement sustainable tourism activities and develop tourist destinations, all these negative impacts must be minimised and regional resources must be managed efficiently. Pamukkale is one of Turkey's two UNESCO World Heritage Sites in the mixed category and is a designated Special Environmental Protection Area, attracting millions of tourists every year. The aim of this research is to develop perceptions, attitudes, conservation strategies and solution proposals regarding overtourism from the perspective of tourist guides in the Pamukkale destination, based on the concept of overtourism. The data for this qualitative research study were collected from 15 tourist guides working in Pamukkale using a semi-structured interview technique. In this context, an interview form containing 15 open-ended questions was used as the data collection technique. The transcribed interviews were converted into written documents using Microsoft Office Word. After transcribing the data, it was interpreted within categories using classical content analysis. The research found that there is a problem of seasonal overtourism at the Pamukkale destination and that the participants did not find the ongoing efforts sufficient. The research also found that when evaluating the positive and negative effects of overtourism at the Pamukkale destination, the participants generally listed the negative effects more frequently. In conclusion, the interviewees clearly highlighted the visibility of the damage caused by exceeding the carrying capacity of the Pamukkale destination, the fact that a destination management model has not yet been established, and proposed solutions to these problems.