Kıbrıs Ortaçağ (XIII-XV. yy) Sgraffito sırlı seramiklerindeki insan figürleri ve özgün uygulamalarla anlatımı
Human figures in Cypriot Medieval (13th-15th centuries) Sgraffito glazed ceramics and their interpretation through original contemporary applications
  1. Tez No: 992679
  2. Yazar: ERDOĞAN UZUNAHMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, Kıbrıs 13.-15. yüzyıl sgraffito sırlı seramiklerini ve özellikle insan figürlü örneklerini inceleyerek, tarihî görsel dilin günümüz seramik pratiğinde nasıl yeniden yorumlanabileceğini araştırmaktadır. İlk bölümde, Kıbrıs sgraffitto sırlı seramiklerinin tarihsel ve kültürel bağlamı ele alınmış, teknik ve estetik özellikleri analiz edilmiştir. İkinci bölümde, insan figürlü seramik örnekleri incelenmiş ve bu figürlerin ikonografik, estetik ve toplumsal bağlamdaki anlamları ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde ise kişisel uygulamalar kapsamında, tarihî örneklerden esinlenerek seramik kap formları ve üç boyutlu figür yorumları üretilmiş; üretim süreci estetik kaygılar ve teknik becerilerin geliştirilmesi açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Kıbrıs sgraffitto geleneğinin yalnızca tarihsel bir miras olarak kalmayıp, çağdaş seramik uygulamalarıyla yeniden hayat bulabileceği ve kültürel sürdürülebilirliğe katkı sağlayabileceği ortaya konmuştur
Özet (Çeviri)
This study examines the 13th-15th century Cypriot sgraffito-glazed ceramics, with a particular focus on examples featuring human figures, to explore how the historical visual language can be reinterpreted in contemporary ceramic practice. In the first chapter, the historical and cultural context of Cypriot sgraffito-glazed ceramics was addressed, and their technical and aesthetic features were analyzed. The second chapter examined human-figured ceramic examples, highlighting their iconographic, aesthetic, and social meanings. In the third chapter, personal applications were carried out, producing ceramic vessels and three-dimensional figure interpretations inspired by historical examples; the production process was evaluated in terms of both aesthetic concerns and the development of technical skills. The results demonstrate that the Cypriot sgraffito tradition can not only be preserved as a historical heritage but also revitalized through contemporary ceramic practices, contributing to the cultural sustainability of the art form