Âşık Veysel'in düşünce dünyasını oluşturan temel inanç görüşlerinin ve felsefenin Bektâşîlik ile ilişkisi
Bektashism's role in shaping Aşık Veysel's core beliefs and philosophy
  1. Tez No: 992694
  2. Yazar: DERYA GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
Özet
Âşık Veysel'in şiirleri, Anadolu'nun hem halk irfanını hem de derin tasavvufî damarlarını taşıyan çok katmanlı bir yapıyı; müziği ise bulunduğu yörenin ezgisel, ritmik özelliklerini yansıtır. Bu yapı içerisinde Bektâşîlik, yalnızca bir inanç sistemi olarak değil, aynı zamanda bir dünyayı kavrama biçimi olarak Veysel'in dizelerinde belirgin izler bırakır.“Vahdet-i vücûd, vahdet-i mevcut, hulûl, bezm-i elest, tecelli, telvin, döngüsel zaman, dehr ve devir anlayışı gibi temaların şiirlerdeki yansımaları, Bektâşî düşüncesinin tasavvufî kavramlarıyla örtüşür. Bu tez, Âşık Veysel'in şiirlerinde Bektâşî felsefesinin hangi metaforlar, imgeler ve kavramlarla görünür hâle geldiğini incelemeyi amaçlamakta; şiirlerdeki Bektâşîliğin temel kavramlarının anlamsal katmanını analiz etmektedir. Bu bağlamda söz konusu kavramların ”şiirlere yansımasının“ tespit edildiği Veysel deyişlerinden bir kısmı ”dört katmanlı analize" tabi tutulmuş, söz konusu simgelerin Âşık Veysel tarafından yansıtılması noktasında özel müziksel tercihlerin olup olmadığı sorusuna da cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The poetry of Âşık Veysel embodies a multilayered structure that carries both the Anatolian wisdom and its deep Sufi undercurrents, while his music reflects the melodic and rhythmic characteristics of the region in which he lived. Within this structure, Bektashism leaves discernible traces in Veysel's verses not merely as a belief system but also as a mode of apprehending the world. Themes such as waḥdat al-wujūd, waḥdat al-mawjūd, ḥulūl, bezm-i elest, tajallī, talwīn, cyclic time, dahr and cycle find poetic expression in ways that correspond to the Sufi concepts embedded within Bektashi thought. This thesis aims to investigate through which metaphors, images, and concepts Bektashi philosophy becomes visible in Âşık Veysel's poetry, and to analyze the semantic layers of the principal Bektashi concepts present in his work. In this context, several of Veysel's poems in which the reflection of these concepts is identifiable have been subjected to a“four-layered analysis,”and the study also seeks to determine whether specific musical choices accompany Veysel's articulation of these symbolic elements.