Semptomatik hastalarda sinonazal varyasyonların bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of sinonasal variations in symptomatic patients using computed tomography
  1. Tez No: 992693
  2. Yazar: YEŞİM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. AYŞE ADİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Kronik inflamatuar paranazal sinüs hastalıkları ile sinonazal bölgenin kemik anatomik varyasyonlarının ilişkisini ve bu anatomik varyasyonların, semptomatik hastalardaki insidansını belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada, 200 hastanın paranazal sinüs BT'leri değerlendirilmiştir. 10-74 yaşları arasında, 74'ü kadın, 126'sı erkek toplam 200 hastanın, koronal planda çekilen BT'leri kemik anatomik varyasyonlar ve mukozal patolojiler yönünden incelenmiştir. Olguların tamamında en az bir anatomik varyasyon mevcut olup; KB (% 51), agger nazi hücresi (% 47,5), septum deviasyonu (% 45) ve paradoks orta konka (% 36) en sık saptanan anatomik varyasyonlar olarak belirlenmiştir. 200 hastanın 115'inde (% 57,5) mukozal patoloji izlenmiş ve maksiller sinüste % 50,5, etmoid hücrelerde % 35, OMK'da % 29, frontal sinüste % 26, sfenoid sinüste ise % 20,5 oranında tutulum olduğu görülmüştür. Ekstensif tip KB, septum deviasyonu, haller hücresi ve deviye unsinat gibi anatomik varyasyonlarla, maksiller sinüs ve OMK mukozal patolojisi arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmıştır (p<0,01 p<0,05). Bunun yanısıra septum deviasyonu ve KB, pnömatize anterior klinoid proses ve İCA projeksiyonu, pnömatize pterigoid plate ve İCA projeksiyonu arasında da istatistiksel önemi olan korelasyon izlenmiştir (p<0,01). Hem medikal hem de cerrahi tedavinin planlanması açısından, paranazal sinüs BT'lerin anatomik varyasyonlar ve mukozal patolojilere yönelik olarak detaylı bir şekilde değerlendirilmesi önem taşır. Özellikle anatomik varyasyonların olduğu durumlarda, cerrahi komplikasyon oranları normal olgulara göre daha fazladır. Bu nedenle, cerrahi planlanan hastalarda, olası morbiditelerin azaltılması amacıyla, operasyon öncesinde anatomik varyasyonların belirlenmesi daha güvenli bir cerrahi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aimed to determine the relationship between chronic inflammatory paranasal sinus diseases and bone anatomical variations in the sinonasal region, as well as the incidence of these anatomical variations in symptomatic patients. The CT scans of the paranasal sinuses of 200 patients were evaluated. The CT scans of 200 patients, aged 10-74 years, 74 female and 126 male, taken in the coronal plane were examined for bone anatomical variations and mucosal pathologies. At least one anatomical variation was present in all cases; KB (51%), agger nasi cell (47.5%), septal deviation (45%), and paradoxical middle turbinate (36%) were identified as the most frequently detected anatomical variations. Mucosal pathology was observed in 115 of the 200 patients (57.5%), with involvement of the maxillary sinus in 50.5%, ethmoid cells in 35%, ECC in 29%, frontal sinus in 26%, and 20.5% in the sphenoid sinus. A statistically significant correlation was found between extensive type KB, septal deviation, Haller's cell, and deviated uncinate process anatomical variations and maxillary sinus and OMK mucosal pathology (p<0.01, p<0.05). Furthermore, statistically significant correlations were observed between septal deviation and KB, pneumatised anterior clinoid process and ICA projection, and pneumatised pterygoid plate and ICA projection (p<0.01). For the planning of both medical and surgical treatment, it is important to evaluate paranasal sinus CT scans in detail with regard to anatomical variations and mucosal pathologies. Surgical complication rates are higher in cases with anatomical variations compared to normal cases. Therefore, identifying anatomical variations before surgery in patients scheduled for surgery will ensure safer surgery by reducing potential morbidity.