Kurumsal sürdürülebilirlik kapsamında sürdürülebilirlik raporlaması ve gelişim seyrinin incelenmesi (2000-2017)
Sustainability reporting within the scope of corporate sustainability and review of the development stroke (2000-2017)
  1. Tez No: 992701
  2. Yazar: ABDALRAHIM R. A. ALJEDAILI ABDALRAHIM R. A. ALJEDAILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Yakın geçmişte yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelere paralel yaşanan değişimler, işletme içinde çok sayıda değişikliğe neden olmuştur. Ekonomik değer yaratabilmek amacı ile çok sayıda işletme sosyal sorumluluk çalışmaları, sürdürülebilirlik faaliyetlerinde bulunmakta ve faaliyetlerini paydaşlar açısından önem arz etmeye başlayan kurumsal sosyal sorumluluk, sürdürülebilirlik raporları, bu konuda işletmelerin gösterdikleri performans hakkında dış kullanıcılara bilgi sunmaktadır. Bu çalışmada da kurumsal sosyal sorumluluk çatısı altında işletmelerin sürdürülebilirlik raporlamaları detaylandırılacaktır. Sürdürülebilirlik raporlaması, kurumsal performans ölçümü ile ilgili olarak sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik, iç ve dış paydaşlara açıklama yapılması ve hesap verilebilmesini sağlayan bir sorumluluk uygulamasıdır. İşletme faaliyetlerine ilişkin finansal olmayan bilgiler, sürdürülebilirlik raporları aracılığıyla açıklanabilir. Sürdürülebilirlik raporlaması, uzun vadeli karlılığı çevre duyarlılığı ve sosyal adaletle birleştiren sürdürülebilir bir küresel ekonomiye doğru değişimi yönetmenin hayati bir adımıdır. GRI Raporlama Çerçevesi kullanılarak geliştirilen sürdürülebilirlik raporları, raporlama döneminde kuruluşun taahhütleri, stratejisi ve yönetim yaklaşımı bağlamında ortaya çıkan sorun ve sonuçları kapsar. Küresel Raporlama Girişimi (GRI) Sürdürülebilirlik Raporlama Çerçevesi aracılığıyla, şeffaflığı ve sürdürülebilirlikle ilgili bilgi alışverişini artırmak için çalışır. 2014 yılından beri yayınlanan Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi, sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen Türkiye'deki işletmeler için önemli bir gelişmedir. Sürdürülebilirlik raporları Türkiye'de ve birçok ülkede gönüllülük esasına göre hazırlanmıştır. Küresel gelişmelere paralel olarak Türkiye'de de ekonomik, çevresel ve sosyal boyuttaki faaliyetleri kurumsal sürdürülebilirlik raporları ile açıklamayı tercih eden işyeri sayısı artmaktadır. Bu çalışma, sürdürülebilirlik raporlamasını ve işletme için faydalarını kavramsal olarak incelemektedir. Sürdürülebilirlik raporlarının etkinliğini görmek için Türk şirketlerinde faaliyet gösteren sürdürülebilirlik raporları gönüllülük esasına göre içerik analizi esasına göre GRI Raporlama İlkelerine tabi tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
Recent developments and changes in parallel with these developments have caused numerous changes within the business. With the aim of creating economic value, many businesses engage in social responsibility studies, sustainability activities and provide information to external users about corporate social responsibility, sustainability reports, and the performance of businesses in this regard, whose activities have become important to stakeholders. In this study, the sustainability reports of enterprises will be detailed under the umbrella of corporate social responsibility. Sustainability reporting is a responsibility practice that towards sustainable development goals as related to corporate performance measurement, explaining and being accountable to internal and external stakeholders. Non-financial information relating to operating activities can be disclosed through sustainability reports. Sustainability reporting is a vital step of managing change towards a sustainable global economy "one that combines long-term profitability with environmental care and social justice. Sustainability reports developed using the GRI Reporting Framework covers results and consequences the emerged in the context of organization's commitments, strategy and management approach during the reporting period. Through the Global Reporting Initiative (GRI) Sustainability Reporting Framework, the GRI works to increase the transparency and exchange of sustainability-related information. The Borsa Istanbul Sustainability Index, published since 2014 is an important development for the business in Turkey which is aimed sustainable development. Sustainability reports have been prepared on a voluntary basis in Turkey and in many countries. In line with global developments the number of business is increasing who prefer to explain activities of economic, environmental and social dimensions through corporate sustainability reports in Turkey as well. This study conceptually reviews sustainability reporting and its benefits for the business. In order to see the effectiveness of the sustainability reports, sustainability reports of business in turkish companies will be subjected to content analysis basis GRI Reporting Principles on voluntary basis.