Afrika ülkelerinde uygulanan sağlık sistemleri ile Türkiye sağlık sisteminin karşılaştırılması (Nijer örneği)
Comparison of health systems applied in African countries and health system of Turkey (Case study:Niger)
  1. Tez No: 992702
  2. Yazar: VEYSEL ARAMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN GÜRSELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki sağlık sistemi ile Nijer ülkesi özelinde Afrika sağlık sistemleri arasında karşılaştırmalı bir analize dayanarak sağlık sistemlerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Sağlık sistemi yapıları, hizmet sunum şekilleri, sistemler arası farklılıkları ve benzerlikleri vurgulayan bu çalışma, sağlıkta dönüşüm programı ile evrensel sağlık güvencesi gibi iyileştirmelerle şekillenen Türkiye sağlık sistemi ile sınırlı sağlık altyapısı ve iş gücü yetersizliği ile mücadele eden Afrika sağlık sistemlerini mevcut araştırma ve verilerle sentezlemektedir. Bu sentez, sosyoekonomik faktörlerin, sağlık reformlarının ve yönetimsel şekillerin sağlık sistemlerinin işleyişini ve eşitliği nasıl etkilediğine dair değerlendirme sunmaktadır. Değerlendirme dikkate alınarak, bu araştırmada Türkiye'deki uygulamalardan ve reformlardan dersler çıkarılabilir ve bu çıkarımlar doğrultusunda elde edilen iyi uygulama örnekleri Afrika sağlık sistemleri bağlamına uyarlanabilir. Bu bağlamda, bu çalışma ile kaynakların kısıtlı olduğu ortamlarda sağlık sisteminde nasıl iyileştirmeler yapılabileceğine dair potansiyel stratejiler hakkında fikir oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu karşılaştırmalı analiz, sağlık sistemlerinin güçlü yönleri ve zorlukları hakkında bilgi sunmayı, sağlık politikalarının geliştirilmesi ve küresel ölçekte adil, verimli ve sürdürülebilir sağlık hizmetlerinin desteklenmesi için farklı bakış açıları sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines healthcare systems based on a comparative analysis between the healthcare system in Turkey and the African healthcare systems specifically in the country of Niger. This study, which emphasizes health system structures, service delivery methods, differences and similarities between systems, synthesizes the Turkish health system, shaped by improvements such as the health transformation program and universal health coverage, and the African health systems, which struggles with limited health infrastructure and workforce insufficiency, with existing research and data. This synthesis provides an assessment of how socioeconomic factors, health reforms, and governance patterns affect the functioning of health systems and equity. Taking the evaluation into account, lessons can be learned from the practices and reforms in Turkey in this research and the good practice examples obtained in line with these inferences can be adapted to the context of African health systems. In this context, this study aims to create ideas about potential strategies on how to make improvements in the healthcare system in environments where resources are limited. This comparative analysis aims to provide information on the strengths and challenges of health systems, offering different perspectives for developing health policies and promoting equitable, efficient and sustainable health services on a global scale.