Poliüretan reçine bağlayıcısının yol kaplama inşasında kullanılabilirliği
Usability of polyurethane resin binder in road pavement construction
  1. Tez No: 992765
  2. Yazar: FURKAN KINAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULREZZAK BAKIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Deprem sonrası yıkılan veya ağır hasar gören karayolunun yeniden inşası için şu anda geleneksel olarak bitüm veya çimento bağlayıcılı yol kaplamaları kullanılmaktadır. Her iki bağlayıcı ile yapılan yol kaplamaları 3–24 saat arası trafiğe açılmaktadır. Bu tez çalışmasında poliüretan reçine bağlayıcısı ve agrega kullanarak yeni bir yol kaplaması inşa edildi. Çalışmanın diğer bir önemi ise, yol kaplama inşasında, kaplama üretimi için karışımda su kullanılmamasıdır. Bitüm bağlayıcılı yol kaplamasında ana madde bitümdür. Çimento bağlayıcılı beton yollarda ise karışımda su kullanılmaktadır. Günümüzde iklimsel değişimlerden dolayı kuraklık sorununun ortaya çıktığı ve su kaynaklarının hızla tükendiği bilinmektedir. Beton üretimlerinde önemli miktarlarda su kullanılmakta ve bu durum su kaynaklarının daha da azalmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada oluşturulan poliüretan reçine bağlayıcılı yol kaplamasında, bağlayıcı olarak çimento veya bitüm içermeyen, karışımında su bulunmayan yeni bir kaplama türü ortaya çıkarıldı. Yol kaplamaları asfalt ve beton kaplama olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tez çalışmasında, poliüretan reçine bağlayıcılı yeni bir yol kaplaması oluşturuldu. Poliüretan reçine bağlayıcılı yol kaplaması, bağlayıcı olarak çimento veya bitüm içermeyen, karışımında su bulunmayan yeni bir kaplama türüdür. Karışımda kullanılan bağlayıcı malzeme, iki bileşenli poliüretan reçinedir. Poliüretan reçine bağlayıcılı yol kaplama üretiminde karışım, poliüretan reçine ve agrega olmak üzere iki materyalden oluşturuldu. Agrega ve bağlayıcı karışım oranları belirlendikten sonra oluşturulan numunelere dört farklı kür uygulandı. Kür sonrası numunelere basınç deneyi, eğilme deneyi, Böhme aşınma deneyi, donma-çözülme deneyi, yangın deneyi, yapışma dayanım deneyi, ultrasonik darbe hızı (UPV) deneyi, SEM-EDX analizi, XRD analizi, FT-IR analizi yapıldı. Ayrıca tez çalışmasında oluşturulan yeni kaplama türünün asfalt ve beton kaplamalarla maliyet karşılaştırması yapıldı. Tez çalışması kapsamında oluşturulan yeni tip kaplamanın basınç dayanımı 41,22 MPa, eğilme dayanımı 25,32 MPa, Böhme aşınma değeri 0,99 cm3/50 cm2, donma-çözülme deneyi birim alan başına kütle kaybı 0,77 kg/m2 olarak elde edildi. Bu değerlerin şartname limitlerini karşıladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
For the reconstruction of the highway that was destroyed or severely damaged after the earthquake, bitumen or cement-bound road coatings are currently used traditionally. Road coatings made with both binders are opened to traffic between 3-24 hours. In this thesis study, a new road coating was constructed using polyurethane resin binder and aggregate. Another importance of the study is that water is not used in the mixture for coating production in the construction of the road coating. The main substance in bitumen-bound road coating is bitumen. Water is used in the mixture in cement-bound concrete roads. It is known that drought problems have emerged due to climatic changes today and water resources are rapidly depleting. Significant amounts of water are used in concrete production and this situation causes water resources to decrease even more. In the polyurethane resin-bound road coating created in this study, a new coating type that does not contain cement or bitumen as binders and does not contain water in its mixture was revealed. Road pavements are divided into two as asphalt and concrete pavement. In the thesis study, a new road pavement with polyurethane resin binder was created. Polyurethane resin binder road pavement is a new type of pavement that does not contain cement or bitumen as binders and does not contain water in its mixture. The binder material used in the mixture is two-component polyurethane resin. In the production of polyurethane resin binder road pavement, the mixture is formed from two materials: polyurethane resin and aggregate. After determining the aggregate and binder mixture ratios, four different curing were applied to the samples. After the curing, the samples were subjected to compression test, bending test, Bohme abrasion test, freeze-thaw test, fire test, adhesion strength test, ultrasonic pulse velocity (UPV) test, SEM-EDX analysis, XRD analysis, FT-IR analysis. In addition, a cost comparison was made between the new coating type created in the thesis study and asphalt and concrete pavements. The new type of pavement created within the scope of the thesis study was obtained as compression strength 41.22 MPa, bending strength 25.32 MPa, Bohme abrasion value 0.99 cm3/50 cm2, freeze-thaw test mass loss per unit area 0.77 kg/m2. It was seen that these values ​​meet the specification limits.