İş hukukunda asıl işveren ve alt işveren ilişkisinde muvazaa ve hukuki sonuçları
Collusion in the principal employer–subcontractor relationship in labor law and its legal consequences
- Tez No: 992796
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY SENYEN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türk iş hukukunun en tartışmalı alanlarından biri olan asıl işveren–alt işveren ilişkisinin hukuki niteliğini, sınırlarını ve özellikle muvazaa olgusunu çok boyutlu bir yaklaşımla incelenmiştir. 4857 Sayılı İK m.2 ile yasal çerçevesi çizilen alt işverenlik kurumu, modern üretim tekniklerinin gerektirdiği esneklik ile işçinin korunması ilkesi arasında kurulan hassas dengenin merkezinde yer almaktadır. Ne var ki Türkiye pratiğinde bu kurum, sıklıkla işçilik maliyetlerini düşürme, sendikal haklardan kaçınma ve iş güvencesi hükümlerini dolanma amacıyla kullanılmakta; böylece kanunun öngördüğü istisnai çerçeve genişleyerek yapısal bir muvazaa sorununa dönüşmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the legal nature, boundaries, and particularly the phenomenon of sham subcontracting within one of the most controversial areas of Turkish labor law: the relationship between the principal employer and the subcontractor. The subcontracting regime, defined under Article 2 of the Labor Law No. 4857, stands at the intersection of the flexibility required by modern production methods and the fundamental principle of worker protection. However, in Turkish practice, this institution is frequently used to reduce labor costs, circumvent union rights, or evade employment security provisions; accordingly, the exceptional framework envisaged by the law is expanded in practice, giving rise to a structural problem of sham arrangements.