Muvazaalı alt işverenlik ilişkisi ve sonuçları
Collusive subcontracting relationship and its consequences
- Tez No: 787165
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Güncel iş yaşamında işyerlerinin aynı anda üstlendikleri birden fazla iş alanı bulunmaktadır. Bu işlerin bir kısmı doğrudan işyerinin asıl iş kapsamındayken bir kısmı ise güvenlik, temizlik, bakım işleri gibi yardımcı iş kapsamındadır. Yine asıl işin kendi içinde bölünmesi ve farklı sektörleri ilgilendiren alanlara dağılmış olması mümkündür. Bu durumda işverenlerin tüm bu hususlarla ilgili ayrı ayrı işçi temini hem ekonomik zorluklara hem de organizasyon eksikliklerine neden olabilmektedir. Zira her iş kolu kendi içerisinde ayrı bir örgütlenme, yatırım ve ayrı bir maddi külfet gerektirmektedir. Bu hususlar göz önüne alınarak Türk hukukunda“Alt İşverenlik”kavramı oluşturulmuştur. Alt işverenlik ile söz konusu işyerinin bir bölümü içerisinde veyahut eklentilerinde bu işyerinin asıl işvereninin haricinde alt işveren adıyla anılan başkaca işverenlerde yasal koşulların sağlanması halinde işçi çalıştırabilme imkanı oluşturulmaktadır. Örneğin bir tekstil fabrikası, bilgisayar ve teknik işlemlerin yürütülmesinde gerekli yasal şartların sağlanması halinde bir alt işveren aracılığıyla yerine getirilmesini sağlarken aynı tekstil fabrikasının güvenlik hizmetlerini de başka bir alt işveren yüklenebilecektir. Alt işverenlik ilişkisi temel yapısı itibariyle işletmelerin üzerindeki teknik külfetleri rahatlatmanın yanı sıra söz konusu işyerinde kurulan alt işverenlik ilişkisi kapsamında çalışmakta olan alt işveren işçilerinin haklarını koruyan bir yapıya sahiptir. Örneğin kurulmuş olan bir alt işverenlik ilişkisinde maddi bakımdan asıl işverene kıyasla daha güçsüz durumda olan alt işverene karşı işçilerin haklarının temini için asıl işverenin müteselsil sorumluluğu hükümleri İş Kanunu'nda düzenlenmiş olup biz de detaylı bir şekilde ele alacağız. Alt işverenlik kavramı güncel iş hayatında işverenlerin, yalnızca iş hukukundan ve diğer ilgili mevzuatlardan doğan yükümlülüklerden kurtulabilmek kastıyla yalnızca görünürde alt işverenlik ilişkilerinin kurulduğu, oysa gerçekte tüm işçilerin, tek işverenin emir ve kontrolü altında çalıştığı bir yapıya dönüştürülerek bu çalışmamızın da konusunu teşkil eden muvazaalı surette yürütülmeye çalışılsa da İş Kanunu ve Alt İşverenlik Yönetmeliği ile bu hususların önüne geçilmeye ve alt işverenlik ilişkisi kapsamında çalışmakta olan işçilerin hakları korunmaya çalışılmaktadır.Bu çalışmamızda ağırlıklı olarak doktrin kapsamında alt işverenlik ilişkisini bu ve bu ilişkide muvazaa kavramını ele alırken aynı zamanda Yargı içtihatında alt işverenlik kavramına ve bu ilişki içerisinde doğan muvazaa hususuna bakış açısını kapsamlı bir surette ele alarak hangi durumların varlığı halinde muvazaalı bir alt işverenlik ilişkisinden söz edilebileceğinden, muvazaalı olarak kurulan bir alt işverenlik ilişkisinin nasıl ve hangi kıstaslar göz önüne alınarak tespit edilebileceğini ve son olarak muvazaalı olarak kurulmuş olan alt işverenlik ilişkisine ilişkin sonuç ve yaptırımlardan bahsedeceğiz.
Özet (Çeviri)
In current business life, there is more than one business area that workplaces undertake at the same time. While some of these works are directly within the scope of the main job of the workplace, some of them are security, It is within the scope of auxiliary work such as cleaning and maintenance works. Again, the division of the main work within itself, and may be scattered into areas of interest to different sectors. In this case The employers' supply of individual workers regarding all these issues causes both economic difficulties and causes organizational deficiencies. Because each line of business is a separate business within itself. Organization requires investment and a separate financial burden. Considering these aspects In our law, the concept of“Subcontractor”has been created. With the concept of subcontracting, within a part of the workplace in question or In addition to the main employer of this workplace, there are no other jobs that we will call the subcontractor in the attachments. employers will be able to employ workers provided that the legal conditions are met. For example, a textile factory, computer, and technical operations, ensuring the necessary legal conditions while ensuring that it is fulfilled through a subcontractor in case of security services can also be undertaken by another subcontractor. In terms of the basic structure of the subcontractor relationship, both the technical In addition to relieving the burdens, the subcontractor relationship established at the workplace in question It also has a structure that protects the rights of subcontractor workers working within the scope of the project. For example, in a subcontractor relationship that has been established, financially compared to the main employer. to ensure the rights of the workers against the weaker sub-employer. The provisions of joint and several liabilities are regulated in the Labor Law, and we will consider them. The concept of subcontracting means that employers in current business life are not only concerned with labor law and only ostensibly to avoid obligations arising from other relevant legislation. subcontractor relations are established, whereas in reality all workers, a single employer's orders and which is the subject of this study by transforming into a structure under the control of Although it is tried to be carried out in collusion, with the Labor Law and Subcontracting Regulation, this to prevent these issues and to ensure that workers working within the scope of sub-employer relationship rights are being protected. In this study, we mainly focus on sub-doctrine. While discussing the employer-employee relationship and the concept of collusion in this relationship, at the same time, the Judiciary An overview of the concept of subcontracting and collusion arising from this relationship in its jurisprudence By comprehensively addressing the Since an employment relationship can be mentioned, a collusive subcontracting how and by which criteria the relationship can be determined and finally results and sanctions related to the subcontractor relationship established as collusion. we will talk about.