Oniki Adalardaki siyasi ve askeri gelişmeler 1947-2000
Political and military developments in the Dodecanese Islands 1947-2000
- Tez No: 992798
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SATAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Oniki Ada'da Siyasi ve Askeri Gelişmeler 1947-2000 isimli bu tez çalışması, 1947 yılında imzalanan Paris Barış Antlaşması ile İtalya'dan alınarak Yunanistan'a devredilen Oniki Adanın, 1947-2000 tarihleri arasında yaşadığı siyasi ve askeri değişim ve gelişmeleri tarihsel bağlam, uluslararası hukuk, güvenlik politikaları ve bölgesel diplomasi boyutlarıyla incelemektedir. Oniki Ada, bulunduğu coğrafyanın kendilerine tanıdığı jeostratejik konum itibarıyla Doğu Akdeniz ve Ege Denizi'nde yalnızca Yunanistan ve Türkiye açısından değil, Soğuk Savaş'ın iki kutup lideri olan ABD ve dolayısıyla NATO ile Sovyetler Birliği açısından da büyük önem taşımıştır. Çalışmada 1947 yılı sonrasında Oniki Adanın Yunan egemenliğine bırakılmasının bölgesel dengelere etkisi, Yunanistan'ın ulusal savunma doktrininde Oniki Adanın üstlendiği rol ve Türkiye-Yunanistan ilişkilerindeki yeri bütüncül bir yaklaşımla ele alınmaktadır. Tezde öncelikle 1947 yılında imzalanan Paris Barış Antlaşması'nın Oniki Adaya dair hükümleri, antlaşmanın uygulanma biçimi ve dönemin diplomatik tartışmaları irdelenmiştir. Oniki Adanın Yunanistan tarafından 1950'li yıllardan itibaren uluslararası hukuka aykırı biçimde askerîleştirilmesi ve bu durumun Türkiye ile ilişkilerde yarattığı gerginlikler ortaya konulmuştur. Çalışma, özellikle 1960'lı yıllardan sonra Kıbrıs meselesiyle paralel olarak Türk-Yunan ilişkilerinde derinleşen krizleri incelerken, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'nın ardından Oniki Adanın Yunanistan tarafından silahlandırılmasının hızlanmasını ve 1980'li yıllarda NATO çerçevesinde yaşanan askerî planlama sorunlarını değerlendirmektedir. 1990'lı yıllarda ise Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte Oniki Adanın yalnızca iki ülke arasındaki çekişmelerde değil, aynı zamanda Avrupa Birliği'nin genişleme süreci ve Doğu Akdeniz'de ortaya çıkan yeni güvenlik tehditleri bağlamında yeniden gündeme geldiği görülmektedir. Bu dönem, 1996 yılında yaşanan Kardak/İmia Krizi gibi olaylarla birlikte, Oniki Adanın uluslararası güvenlik tartışmalarında merkezi bir rol üstlenmeye devam ettiğini göstermiştir. Hazırlanan çalışma, 1990'lı yılların sonuna kadar süregelen Yunan askerî varlığının ve askerî tahkimatın uluslararası hukuk çerçevesindeki meşruiyet tartışmalarına da değinmektedir. Bu tez, Oniki Adanın 1947-2000 dönemi boyunca yalnızca iki ülke arasındaki ikili ilişkilerde değil, Soğuk Savaş ve sonrasındaki dönemde Doğu Akdeniz'in güvenlik ve diplomasi ağında oynadığı merkezi rolü vurgulamaktadır. Elde edilen bulgular, ada grubunun uluslararası sistemdeki stratejik öneminin günümüzde de devam ettiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis, titled "Political and Military Developments in the Dodecanese Islands, 1947-2000, examines the political and military developments of the Dodecanese Islands-transferred from Italy to Greece under the 1947 Paris Peace Treaty-within the framework of historical context, international law, security policies, and regional diplomacy between 1947 and 2000. Due to their geostrategic position in the Eastern Mediterranean and the Aegean Sea, the Dodecanese Islands have held great importance not only for Greece and Turkey but also for the two superpowers of the Cold War, the United States (and thus NATO) and the Soviet Union. The study adopts a comprehensive approach to analyze the effects of the transfer of sovereignty over the Dodecanese to Greece on regional balances after 1947, the role of the islands within Greece's national defense doctrine, and their place in Greek-Turkish relations. The thesis first examines the provisions of the 1947 Paris Peace Treaty concerning the Dodecanese, the implementation of the treaty and the diplomatic debates of the period. It then discusses the militarization of the Dodecanese Islands in violation of international law since the 1950s and how this development contributed to tensions between the two countries. The study further explores the crises that deepened in Greek-Turkish relations parallel to the Cyprus issue after the 1960s the acceleration of the armament of the Dodecanese following the 1974 Cyprus Peace Operation, and the military planning disputes within NATO during the 1980s. The 1990s following the end of the Cold War witnessed the Dodecanese Islands coming back into focus not only in the context of bilateral disputes between Greece and Turkey but also amid the European Union's enlargement process and the emergence of new security threats in the Eastern Mediterranean. This period, marked by incidents such as the Kardak/Imia crisis (1996) demonstrated that the Dodecanese continued to play a central role in international security discussions. The thesis also addresses the debates on the legitimacy of the ongoing military presence and fortifications in the islands within the framework of international law up to the end of the 1990s. Overall this thesis emphasizes that during the period between 1947 and 2000 the Dodecanese Islands played a central role not only in bilateral relations between Greece and Turkey but also in the security and diplomatic network of the Eastern Mediterranean throughout the Cold War and beyond. The findings reveal that the strategic importance of this island group in the international system persists even today.