Gümrük ihtilafları ve çözüm yolları
Customs disputes and solutions
- Tez No: 992800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ŞENSÖZ MALKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası Ticaret, Law, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de gümrük işlemleri kapsamında ortaya çıkan ihtilafları ve bu ihtilafların çözümüne ilişkin idari ve yargısal süreçleri incelemektedir. Nitel araştırma yöntemlerinden örnek olay araştırma deseni çerçevesinde yürütülen çalışmada, gümrük ihtilaflarına konu beş örnek vaka derinlemesine analiz edilmiştir. Her bir vakada ihtilafın niteliği, tarafların ileri sürdüğü hukuki argümanlar, idari makamların değerlendirme süreci ve yargısal denetim sonucunda ulaşılan karar içerik analizi yöntemiyle yorumlanmıştır. Analizler, gümrük ihtilaflarının uygulamada yüksek düzeyde teknik bilgi ve yorum gerektirdiğini, mevzuatın çok katmanlı yapısının ise hem idare hem de mükellef açısından önemli ölçüde belirsizlik yarattığını göstermektedir. Bulgular, ihtilafların beyanname değerlendirme, eşya kıymeti tespiti ve tarife sınıflandırmasında yoğunlaştığını; mevzuat karmaşıklığı ve uygulayıcı hatalarının temel neden olduğunu göstermektedir. Çalışmada incelenen vakalar, özellikle ticaret politikası önlemlerinin vergi matrahı tespitine doğrudan etki etmesi nedeniyle idari işlemlerde normatif belirsizlik yarattığını ve bu durumun yargısal denetim süreçlerini daha da önemli hale getirdiğini göstermektedir. Sonuç olarak araştırma, Türkiye'de gümrük uygulamalarında hukuki belirlilik, normatif tutarlılık ve idari şeffaflık ilkelerinin tesis edilmesinin hem ekonomik aktörlerin motivasyonu hem de kamu yararının korunması bakımından kritik önem taşıdığını ortaya koymaktadır. Çalışma, gümrük idaresinin takdir yetkisinin sınırlarının belirlenmesi ve mükellef haklarının güçlendirilmesi açısından hukuk devleti ilkesinin gümrük rejimlerine yansıtılması gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines disputes arising within the scope of customs procedures in Turkey and the administrative and judicial processes related to their resolution. The study, conducted within the framework of a case study design, a qualitative research method, conducted an in-depth analysis of five sample customs disputes. In each case, the nature of the dispute, the legal arguments put forward by the parties, the evaluation process of the administrative authorities, and the decision reached because of judicial review were interpreted using content analysis. The analyses demonstrate that customs disputes require a high level of technical knowledge and interpretation in practice, while the multi-layered structure of the legislation creates significant uncertainty for both the administration and the taxpayer. The findings indicate that disputes mainly concentrate on declaration assessment, customs valuation, and tariff classification, primarily due to regulatory complexity and implementation errors. The cases examined in this study demonstrate that trade policy measures directly impact tax base determination, creating normative uncertainty in administrative proceedings, making judicial review processes even more crucial. In conclusion, the study demonstrates that establishing the principles of legal certainty, normative consistency, and administrative transparency in customs practices in Turkey is critical for both the motivation of economic actors and the protection of the public interest. The study emphasizes the need to incorporate the rule of law into customs regimes to define the limits of customs administration discretion and strengthen taxpayer rights.