Türkiye'de ve Kırgızistan'da üniversite öğrencilerinin minnettarlık ve sosyal sorumluluk düzeylerinin cinsiyet ve fakülte değişkenlerine göre karşılaştırılması
A comparison of university students' levels of gratitude and social responsibility in Turkey and Kyrgyzstan according to gender and faculty variables
- Tez No: 992857
- Danışmanlar: PROF. DR. NAGİHAN OGUZ DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye ve Kırgızistan örneklemlerinde üniversite öğrencilerinin minnettarlık ve sosyal sorumluluk düzeylerini ülke, cinsiyet ve öğrenim görülen fakülte değişkenleri açısından karşılaştırmaktır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Bursa Uludağ Üniversitesi ile Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nde lisans düzeyinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen örneklem, Türkiye'den 242 ve Kırgızistan'dan 273 olmak üzere toplam 515 üniversite öğrencisinden meydana gelmiştir. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Minnettarlık Ölçeği ve Sosyal Sorumluluk Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde iki yönlü varyans analizi (Two-Way ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, ülke değişkenine göre hem minnettarlık hem de sosyal sorumluluk bakımından Türkiye ve Kırgızistan örneklemleri arasında anlamlı puan farklılıkları olmadığı; Kırgızistan örneklemindeki öğrencilerin her iki değişkende de Türkiye örneklemindeki öğrencilere kıyasla daha yüksek puanlara sahip olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet değişkeni açısından minnettarlık düzeylerinin her iki ülkede de farklılaşmadığı, sosyal sorumluluk düzeylerinin ise kadın öğrenciler lehine anlamlı biçimde farklılaştığı saptanmıştır. Fakülte değişkeni incelendiğinde, minnettarlık ve sosyal sorumluluk düzeylerinin fakülte türüne göre anlamlı biçimde farklılaştığı ve ülke farkının fakültelere göre değişkenlik gösterdiği belirlenmiştir. Sosyal sorumluluk açısından, İktisat ve İlahiyat fakültelerinde öğrenim gören Kırgızistan örneklemindeki öğrencilerin puanlarının Türkiye örneklemine kıyasla daha yüksek olduğu görülmüştür. Minnettarlık düzeylerinde ise Güzel Sanatlar, İktisat ve Eğitim/Edebiyat fakültelerinde ülke farkının Kırgızistan örneklemindeki öğrenciler lehine daha belirgin olduğu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar, minnettarlık ve sosyal sorumluluk düzeylerinin kültürel bağlamdan etkilendiğini ve üniversite öğrencilerinde bu değişkenlerin fakülte temelli olarak farklılaştığını göstermektedir. Bulgular doğrultusunda, üniversitelerde kültürel duyarlılığı gözeten, fakülte temelli ve sosyo-duygusal gelişimi destekleyen uygulamaların önemine dikkat çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the levels of gratitude and social responsibility of university students in Turkey and Kyrgyzstan in terms of country, gender, and faculty variables. The study was conducted using a relational survey model, one of the quantitative research methods. The population of the research consisted of undergraduate students enrolled at Bursa Uludağ University and Kyrgyz–Turkish Manas University during the 2023–2024 academic year. The sample was determined through convenience sampling and comprised a total of 515 volunteer undergraduate students, including 242 students from Turkey and 273 students from Kyrgyzstan. Data were collected using a Personal Information Form, the Gratitude Scale, and the Social Responsibility Scale. Two-way analysis of variance (Two-Way ANOVA) was employed to analyze the data. According to the research findings, although there were no statistically significant differences between the Turkey and Kyrgyzstan samples in terms of gratitude and social responsibility based on the country variable, students in the Kyrgyzstan sample obtained higher mean scores on both variables compared to students in the Turkey sample. In terms of gender, gratitude levels did not differ significantly in either country, whereas social responsibility levels were significantly higher among female students. When the faculty variable was examined, both gratitude and social responsibility levels were found to differ significantly across faculty types, and the magnitude of country differences varied by faculty. In terms of social responsibility, students from Kyrgyzstan studying in the Faculties of Economics and Theology scored significantly higher than their counterparts in Turkey. Regarding gratitude, country-based differences were more pronounced in favor of Kyrgyzstan among students enrolled in the Faculties of Fine Arts, Economics, and Education/Literature. Overall, the results indicate that gratitude and social responsibility are influenced by cultural context and that these socio-emotional variables vary across faculties among university students.