Elit hentbolcülerin oynadıkları pozisyonlara göre bazı fizyolojik test parametrelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 99286
  2. Yazar: HİKMET VURGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. RANA VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoloji, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
37 4.2.ÖZET Bu çalışmada, elit hentbolcülerin oynadıkları pozisyonlar ile fizyolojik ve fiziksel test sonuçlan karşılaştınlmıştır. Türk Hentbol Milli Takımlarını oluşturan 30 bayan ve 30 erkek sporcunun yer aldığı çalışmada; yaş X=19.91±2.04 yıl, vücut ağırlığı X=70.26±10.61 kg, boy uzunlukları X=178.69±10.14 cm olarak saptandı. Test yapılan takımlar bayanlarda A ve Genç Milli Takımlar iken, erkeklerde Genç ve Yıldız Milli Takımlardan oluşmaktadır. Elde edilen bulgular Windows için düzenlenmiş SPSS 9.05 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Buna göre, vücut yağ yüzdesi oranlarının karşılaştırılmasın da pivotlar lehine (pO.01) anlamlı bir fark bulundu. Fakat kaleciler ile pivotlar arasında vücut yağ yüzdeleri bakımından istatistiksel bir fark bulunamadı. Esneklik ölçümlerinde (Otur-Uzan ve Gövde Fleksiyonu) herhangi bir anlamlı ilişkiye rastlanmadı. Ergo Jump ölçümlerinde ise squat sıçrama, aktif sıçrama, elastik kuvvet ve ortalama sıçrama yüksekliği açısından istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY The purpose of this study was to compare physical and physiological characteristics of professional handball players in terms of positions that they play in the game of handball. Thirty men and 30 women, who play for Turkish National Handball Teams, were used as subject pool. Their average age, weight and height measurements were 19.91±2.04, 70.26±10.61, 178.69Ü0.14, respectively. SPSS 9.05 for Windows packet program was used to analyze the data. According to statistical analyses, There were statistically significant differences in percent body fat of the handball players by favoring the goalkeepers. On the other hand, no significant difference was found in terms of percent body fat between pivots and goalkeepers. There were no statistically significant differences in flexibility measurements (sit-reach test and trunk flexibility) of the handball players. In Ergo Jump measurements (squat jump, active jump, explosive power, and average vertical jump) no statistical significance were found. Moreover, the power that was generated during the multiple jumps by goalkeepers and middle playmakers were statistically higher than that of the rest of the players. The average jump count of women handball players showed differences among the positions played. The numbers of jumps of goalkeepers were significantly higher than that of middle and right play makers. Men handball players also showed differences in same independent variable in which the number of consecutive jumps of goalkeepers and pivot were significantly higher than right wings, middle play maker. No statistically differences were found in the analyze of reaction time and grip strength measurement of handball players. As a conclusion, because of goalkeepers' lower percent body fat, lower power generated during multiple jumps and higher numbers of consecutive jumps, it could have been comprehend that goalkeepers are treated as a second class players in the handball training and also in talent identification.