Lise düzeyindeki sedanter erkeklerde yüksek irtifada uygulanan yoğun interval antrenman programının bazı fizyolojik parametrelere etkisi
The Effect of intensive interval exercises program on some physiological parameters of high school sedantery males at high altitude
- Tez No: 99287
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDOĞAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
6. ÖZET Bu araştırma; yaşlan 16-18 arasında değişen ve lise öğrencisi olan 32 sedanter erkek denek üzerinde yapılmış ve bu denekler rassal olarak belirlenmiş 16' şar kişilik deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Yükseltiye çıkıldığında deney grubunda bulunan denekler, yoğun interval antrenman programına tabi tutulurken; kontrol grubuna ait denekler yükseltide günlük yaşantılarına devam etmişlerdir. Bu araştırma ile; her iki grubunda yükseltiye çıkmadan önce; istirahat kalp atım sayıları, sistolik - diastolik kan basınçları, aerobik - anaerobik kapasiteleri ve hemoglobin konsantrasyonları gibi bazı fizyolojik parametreleri üzerinde ölçümler alınmış, aynı ölçümler yükseltiden dönüşte de tekrarlanarak; yükseltinin bu parametreler üzerindeki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. İstatistiksel analizler (t - testi hesaplamaları) IBM Pentium II 450 marka bilgisayarda yüklü bulunan SPSS paket programıyla hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This research was conducted using 32 sedentary male high school students ranging in age from 16 to 18. The subjects were randomly divided into an experimental group and a control group at 16 persons each. While at high altitude the subjects in the experimental group were put into a high interval exercise program and the control group continued with their normal daily routine. In this study in order to determine the effect of altitude we have taken measurements on some physiological parameters for both groups such as resting heart rate, systolic and diastolic blood pressure, aerobic and anaerobic capacities and concentration of hemoglobin at high altitude and some measurements have been repeated at low altitude as well. Statistical analysis ( t - test calculation ), was computer with SPSS packet programme, loaded in IBM Pentium 450 trade mark computer.