Farklı branşlardaki spor seyircilerinin sosyo-kültürel profili ve izleyicilik durumları üzerine bir araştırma
A Study on the socio-cultural profile and the spectatorship characteristics of spectators in different sports branches
  1. Tez No: 99285
  2. Yazar: A. NACİ ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM YILDIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
98 ÖZET Bu araştırmanın amacı, basketbol, futbol ve güreş branşlarındaki spor seyircilerinin sosyo-kültürel profilini ortaya koymak ve izleyicilik özelliklerini tespit etmektir. Bu amaçla, ilgili literatür taranarak araştırma problemi hakkında gerekli bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca, bir anket uygulanmış ve bu anket yoluyla elde edilen verilerle araştırma problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın evrenini Antalya ilindeki futbol, basketbol ve güreş seyirci kitlesi oluşturmuştur. Çalışmaya toplam 980 seyirci (basketbol 150, futbol 750, güreş 80) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada frekans, yüzde ve.05 anlamlılık düzeyinde ki-kare (X2) testleri kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan anketin analizi“SPSS”paket bilgisayar programıyla yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına dayanarak ortaya konan sonuçlar özetle şunlardır: Farklı branş seyircileri genel olarak orta ya da yüksek öğrenim düzeyinde eğitim görmüş, bekar genç erkeklerdir. Geleneksel bir spor olan güreş, daha çok köy, basketbol ise kent kökenli kişilerin ilgi duydukları bir spordur. Futbol ise köy ve kent kökenli kişilere hitap eder. Basketbol gelir düzeyi yüksek güreş ve futbol ise gelir düzeyi düşük seyirci kesimini içerisine almaktadır. Serbest zaman faaliyetleri açısından futbol ve güreş seyircileri benzer özellik arzeder. Ailede spor yapan fertlerin varlığı spor seyircisi olmayı etkiler. Önceden sporla uğraşma, spora aktif olarak katılma ve spordaki basan düzeyi seyirci olarak spora duyulan ilgiyi artıran faktörlerdir. Spor seyircilerinin, izledikleri branşla ilgili devletin yatırımları, medyanın yaklaşımı ve sporun99 kuralları konularında bilgi düzeyleri yüksektir. İzleyici türleri ve müsabaka izleme nedenleri branşlar arasında farklılık gösterir. Sporu seviyor olmak, o branşın seyircisi olmaya sevk eden en önemli nedendir. Seyirciler genel olarak müsabakalarda tezahüratlara katılırlar. Bağırıp küfür etme davranışı seyirciler ve seyirci çevrelerince uygun bir davranış değildir. Güreş seyircisi bu hususta daha hassastır. Seyirciler müsabakaları genellikle arkadaşlarıyla beraber izler. Seyircilerin deplasmana ve başka branşları da bizzat müsabakaya giderek izleme oranlarında farklılık vardır.
Özet (Çeviri)
100 ABSTRACT The aim of this research is to determine the socio-cultural profile of spectators of basketball, football(soccer) and wrestling and spectatorship characteristics of those spectators in question. With this aim in mind, the necessary information about the research problem has been presented by scanning the relevant literature. Along with the literature scanning, a questionnaire has been distributed and we have attempted to find solutions to the problem according to the data which has been obtained from the questionnaire. The universe of the research is made up of the mass of football, basketball and wrestling spectators in Antalya Province. The questionnaire was responded voluntarily by 980 (basketball 150, football 750, wrestling 80) spectators. In this research, ki-square tests, at the levels of frequency, percent and 05 meaningfulness have been used. The analysis of the questionnaire has been done by“SPSS”packet computer programme. The results which are based on the findings of the research are, briefly, as follows: The spectators of different branches, generally consist of young, single males who were graduated from a high school or a university. Wrestling, which is a traditional Turkish sport, is performed mostly in rural areas (villages or small towns) whereas basketball is attracted by urban origined people. Football addresses to both rural and urban origined people. While basketball attracts the attention of the people whose income is high, wrestling and football are favoured by those whose income is low. Free-time activities of both football and wrestling spectators render many similar characteristics.101 The existence of the members who are actively engaged in a branch of sport in a family influence the preference(s) and tendencies of other members on sports spectatorship. Taking sports in the past, being actively engaged in a sport at present and the level of success in a branch of sport are factors which affect the interest of the spectator in sports. The level of knowledge of the spectators on the new investments of the state on the branch they favour, the approach of the media toward that branch and the internal rules of the games is rather high. The spectator types and the reasons for watching the games show differences. Having favour towards sports is the most important reason which canalises and convinces a spectator to favour a certain branch of sports. The spectators, generally, join the cheer-up in the stadiums. It is reported by spectators and the people who are in relation with them that shouting and swearing is not a fair behaviour. The spectators of wrestling are more sensitive on the subject of swearing. They usually go to the competitions in the presence of (a) friend(s). The proportion of the spectators who watch away matches and the matches in other branches than they favour by personally going to the place where the competition is held also renders a range of variety.