DNA ve Genetik Kod ünitesinin öğretiminde EGS tabanlı öğretimin etkisi
The effect of DNR-based instruction on teaching the DNA and Genetic Code unit
- Tez No: 992864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8. sınıf öğrencilerinde DNA ve Genetik Kod ünitesinin öğretiminde EGS tabanlı öğretimin etkisi incelenmektir. Araştırma, karma araştırma deseni türlerinden yakınsak paralel desen ile yürütülmüştür. 2024-2025 eğitim-öğretim yılı içerisinde yapılan bu araştırmanın örneklemini İstanbul İlinin Beyoğlu İlçesinde öğrenim gören 41 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu 41 öğrencinin 21'i deney grubunu ve 20'si de kontrol grubunu oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi uygun örneklem yöntemi ile belirlenmiştir. Deney grubunda dersler EGS Tabanlı öğrenme ile kontrol grubunda ise dersler Fen Bilimleri Öğretim Programının ön gördüğü bir şekilde MEB ders kitabına bağlı kalarak dersler yürütülmüştür. EGS Tabanlı Öğretim uygulanmaya başlarken deney grubu öğrencilerine DBT (Durum Belirleme Testi) uygulanarak etkileşim basamağı tamamlanmıştır. Ardından öğrencilere yıllık plan takvimine göre problem durumları verilerek deney grubu öğrencilerinin bunlara çözüm üretmesi istenmiş ve gereklilik basamağı uygulanmıştır. Devamında ise deney grubundan Bireysel Öğrenci Raporları (BÖR) istenerek sorulara ürettikleri çözümleri yazmaları istenmiştir ve böylelikle sorgulama basamağı uygulanmıştır. Öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek amacıyla“Başarı Testi”kullanılmış, tutum davranışlarını ölçmek için de“Fene Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen nitel verilerden anlama şekilleri ve düşünme yolları çıkarılarak betimsel analiz yapılmıştır. Normal dağılım gösteren FYTÖ verileri analiz edebilmek için t-Testi, normal dağılım göstermeyen başarı testi için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Wann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Sonuç olarak DNA ve Genetik Kod öğretiminde uygulanan EGS Tabanlı Öğrenmenin deney grubu öğrencilerinin akademik başarılarını arttırdığı, düşünme yollarını ve anlama şekillerini geliştirdiği sonucuna varılmıştır. EGS Tabanlı Öğrenmenin öğrencilerin fene yönelik tutumunu üzerinde ise istatistiki bir fark yaratmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of DNR-based instruction on teaching the DNA and Genetic Code unit to 8th-grade students. The research was conducted using a convergent parallel design, a type of mixed-methods research design. The sample of this study, conducted during the 2024-2025 academic year, consisted of 41 eighth-grade students studying in the Beyoğlu district of Istanbul. Of these 41 students, 21 formed the experimental group and 20 formed the control group. The sample was determined using a convenient sampling method. In the experimental group, lessons were conducted using DNR-based learning, while in the control group, lessons were conducted according to the Science Curriculum, adhering to the Ministry of National Education's textbook. The interaction stage of the DNR-based instruction was completed by administering the Situation Determination Test to the experimental group students. Following this, students were given problem situations according to the annual plan calendar and asked to produce solutions, thus implementing the necessity stage. Next, Individual Student Reports were requested from the experimental group, asking them to write down their solutions to the questions, and thus implementing the inquiry stage. An“Achievement Test”was used to measure students' academic achievement, and the“Attitude Towards Science Scale”was used to measure their attitudes. Descriptive analysis was performed by extracting comprehension styles and thinking patterns from the qualitative data obtained. To analyze the normally distributed Attitude Towards Science Scale data, the t-test was used; for the non-normally distributed achievement test, the Wilcoxon Signed-Rank Test and the Wann-Whitney U Test were used. As a result, it was concluded that DNR-based learning applied in teaching DNA and the Genetic Code increased the academic achievement of the experimental group students and improved their thinking patterns and comprehension styles. However, DNR-based learning did not create a statistically significant difference in students' attitudes towards science.