Elit ritmik cimnastikçilerin bazı fiziksel uygunluk ve antropometrik özelliklerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of some physical fitness and anthropometric properties of elite rhythmic gymnastics
- Tez No: 99288
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BELGİN GÖKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
89 ÖZET Bu araştırma, yaşları 14-16 olan elit ritmik cimnastikçiler ve sedanter bayanların bazı fiziksel uygunluk ve antropometrik yapılar arasındaki farklılığın araştırılmasıdır. Bu nedenle;çalışmaya en az 7 yıl hiç ara vermeden ritmik cimnastik yapan 10 elit ritmik cimnastikçi ve 10 sedanter bayan olmak üzere toplam 20 gönüllü denek katılmıştır. Elit ritmik cimnastikçilerin ve sedanter bayanların; yaş, boy, vücut ağırlığı, dikey sıçrama, anaerobik güç, esneklik, SO metre sürat, sırt kuvveti, el kavrama kuvvetleri, reaksiyon zamanları, vücût yağ %'si, deri altı yağ kalınlığı (Skinfold) (8 bölgeden); çevre ölçümleri (12 bölgeden); uzunluk ölçümleri (5 bölgeden) alınmıştır.
Özet (Çeviri)
91 SUMMARY This research is a comparison of the difference of some physical fitness and antropomertic constitution betwen female elite rhythmic gymnastics and female sedanters whose ages varies betwen 14-15. For this reason; totaly 20 subjects were chosen and half of them, the first group, was rhythmic gymnastics that regularly have made spoprts at least 7 yeras; and the second group which consists of the other half of the subjects, was femele sedanters made no sports at all. The members of these two groups were measured in weight, height, age, vertical jump, anaerobic power, flexibility, 50 meters runnig test, back sterngth, paw stenght, reaction times, body fat percent, leg lenght/height percent, skinfold (underskin fat thickness from 8 region), surround measurments (from 12 region), and lenght measurments (from 5 region).