Üniversite öğrencilerinde kişilik inançları ile duygusal yeme ve bilişsel esneklik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination the relationship between personality beliefs, emotional eating, and cognitive flexibility in university students
  1. Tez No: 992880
  2. Yazar: TÜLAY DEMİRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YÖYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Kişilik inançları bireylerin olayları algılama, yorumlama ve duygusal tepkilerini düzenleme biçimlerini şekillendiren temel bilişsel yapılardır. Bilişsel esneklik, bireyin alternatif çözümler geliştirebilme ve değişen koşullara uyum sağlayabilme kapasitesi iken; duygusal yeme, biyolojik açlıktan ziyade duygusal durumlara tepki olarak gıda tüketimi şeklinde tanımlanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde kişilik inançları, bilişsel esneklik ve duygusal yeme arasındaki ilişkileri incelemek ve bu ilişkide bilişsel esnekliğin aracı rolünü belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, farklı fakülte ve bölümlerde öğrenim gören 602 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu, Kişilik İnanç Ölçeği, Bilişsel Esneklik Ölçeği ve Duygusal Yeme Eğilimi Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), basit ve çoklu regresyon analizleri ile aracılık analizi teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, kişilik inançları ile duygusal yeme arasında pozitif yönde; kişilik inançları ile bilişsel esneklik arasında negatif yönde; bilişsel esneklik ile duygusal yeme arasında ise negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca yapılan aracılık analizi, bilişsel esnekliğin kişilik inançları ile duygusal yeme arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiğini ortaya koymuştur. Demografik değişkenler açısından ise kişilik inançlarının yaş, cinsiyet, eğitim, maddi durum, bölüm ve sınıf düzeyine göre; bilişsel esnekliğin medeni durum ve sınıf düzeyine göre; duygusal yemenin ise yalnızca eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, kişilik inançları ve bilişsel esnekliği hedef alan psikoeğitim ve psikoterapi programlarının, özellikle genç yetişkinlerde duygusal yeme davranışlarının önlenmesi ve azaltılmasında etkili olabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Personality beliefs are fundamental cognitive structures that shape individuals' ways of perceiving and interpreting events as well as regulating their emotional responses. Cognitive flexibility refers to the capacity of developing alternative solutions and adapting to changing circumstances, whereas emotional eating is defined as food consumption in response to emotional states rather than biological hunger. The aim of this study is to examine the relationships among personality beliefs, cognitive flexibility, and emotional eating in university students and to determine the mediating role of cognitive flexibility in these relationships. The study group consisted of 602 university students from different faculties and departments. Data were collected using the Demographic Information Form, Personality Belief Questionnaire, Cognitive Flexibility Scale, and Emotional Eating Scale. The data were analyzed through descriptive statistics, Pearson correlation analysis, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), simple and multiple regression analyses, and mediation analysis. The findings revealed that personality beliefs were positively associated with emotional eating, negatively associated with cognitive flexibility, and that cognitive flexibility was negatively associated with emotional eating. Furthermore, the mediation analysis showed that cognitive flexibility had a partial mediating role in the relationship between personality beliefs and emotional eating. Regarding demographic variables, personality beliefs differed significantly by age, gender, education level, financial status, academic department, and grade level; cognitive flexibility differed by marital status and grade level; and emotional eating differed only by education level. In conclusion, it is suggested that psychoeducation and psychotherapy programs targeting personality beliefs and cognitive flexibility may be effective in preventing and reducing emotional eating behaviors, particularly among young adults.