Avukatın ve noterin sır saklama yükümlülüğü
The duty of confidentiality of attorney and notary
  1. Tez No: 992879
  2. Yazar: CİHAN ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Gerek avukat ile müvekkili arasındaki vekalet sözleşmesi ilişkisi gerekse noterle iş sahibi arasındaki kendine özgü sözleşme, eser sözleşmesi veya vekâlet sözleşmesi olarak nitelendirilebileceğimiz hukuki ilişki karşılıklı güven prensibi üzerine inşa edilmiştir. Müvekkil, avukatına; iş sahibi, notere başvurduğunda önemli ve sır niteliğini haiz bilgilerini çekinmeden paylaşabilme ihtiyacı duyar. Tarafların sırlarının açıklanacağından korkmaksızın avukata ve notere başvurabilmesini güvence altına almak amacıyla, 765 Sayılı mülga TCK'da, 5237 Sayılı TCK'da, 5271 Sayılı CMK'da, 1136 Sayılı AK'da ve 1512 NK'da çeşitli düzenlemelere yer verilmiştir. Avukatın ve noterin sadakat yükümlülüğüne ve bu yükümlülüğün özel bir görünümü olan sır saklama yükümlülüğüne uygun davranabilmesi amacıyla hem maddi hukuk normları hem de usul hukuku normları düzenlenmiştir. Avukatın ve noterin istisnai durumlar haricinde mesleki faaliyetleri sırasında öğrendiği sırları üçüncü kişilerle paylaşması durumunda hukuki, cezai ve disiplin sorumluluğunun meydana geleceği hüküm altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between the lawyer and the client and the unique contract between the notary and the principal can be characterized as legal relationships based on mutual trust. These relationships can be classified as either a service contract or a power of attorney agreement. The client needs to be able to share important and confidential information with the lawyer without hesitation, just as the principal needs to do so with the notary. To ensure that the parties can approach the lawyer and the notary without fear of disclosing their secrets, the repealed Turkish Penal Code No. 765, the Turkish Penal Code No. 5237, the Criminal Procedure Code No. 5271, the Attorneyship Law No. 1136, and the Notary Law No. 1512 contain various regulations. Both material law and procedural law norms have been established to ensure that the lawyer and notary comply with their loyalty obligations and the special duty of confidentiality, which reflects this obligation. It is stipulated that, except in exceptional cases, if the lawyer or notary shares secrets learned during their professional activities with third parties, they will face legal, criminal, and disciplinary responsibility.