Tuna Bulgarlarında kimlik ve kültür
Identity and culture among the Danube Bulgars
  1. Tez No: 992899
  2. Yazar: ESRA ÇAVDAR ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Asya Hun Devleti'nin yıkılmasından sonra pek çok Türk boyu yeni yurt arayışıyla Doğu Avrupa'ya gelmiştir. Burada kendi devletlerini kuran boylar bölge tarihinde önemli izler bırakmışlardır. Bu boylar birliğinden biri olan ve Tuna boyuna yerleşen Bulgarlar da Tuna Bulgar Devleti'ni kurmuştur. 864 yılında Hristiyanlığı resmî din kabul edene kadar Türk töresine bağlı olan devlet Bizans İmparatorluğu ile komşu olduğu coğrafyada ticarî ve siyasî münasebette bulunmuştur. 1018 yılında tamamen Bizans İmparatorluğu hâkimiyetine girene kadar bölge tarihinde önemli rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the Asian Hun State, many Turkish tribes came to Eastern Europe in search of a new homeland. The tribes that established their own states here left important traces in the history of the region. The“Bulgars”one of these tribal confederations that settled along the Danube, founded the Danube Bulgarian State. The state, which was bound by Turkish customs until it adopted Christianity as the state religion in 865, had commercial and political relations with the Byzantine Empire in the geography it was neighboring. It played an important role in the history of the region until it came completely under the rule of the Byzantine Empire in 1018.