Genç yetişkin annelerde ebeveyn rolüne ilişkin kendilik algısının FOMO ile ilişkisinde algılanan sosyal desteğin düzenleyici rolünün incelenmesi
Examining the moderating role of perceived social support in the relationship between self-perception of parental role and FOMO in young adult mothers
- Tez No: 992949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE NAZ ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, genç yetişkin annelerin ebeveynlik rolüne ilişkin kendilik algıları ile gelişmeleri kaçırma korkuları (FOMO) arasındaki ilişkide algılanan sosyal desteğin düzenleyici rolü incelenmiştir. Araştırma ilişkisel araştırma tarama modeli ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Türkiye'de yaşayan 20-40 yaş arasındaki annelerden oluşmaktadır. Veriler çevrim içi yöntemle toplanmış; katılımcılar Ebeveynlik Rolüne İlişkin Kendilik Algısı Ölçeği, Sosyal Ortamlarda Gelişmeleri Kaçırma Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'ni doldurmuştur. Elde edilen veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular, gelişmeleri kaçırma korkusu ile ebeveynlik rolüne ilişkin kendilik algısı arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte ebeveynlik rolüne ilişkin kendilik algısının bazı alt boyutları ile algılanan sosyal destek arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Ancak algılanan sosyal desteğin, gelişmeleri kaçırma korkusu ve ebeveynlik rolüne ilişkin kendilik algısı arasındaki ilişkide istastiksel olarak düzenleyici etkisi anlamlı çıkmamıştır. Bu çalışma, Türkiye'deki genç anneler bağlamında gelişmeleri kaçırma korkusu, ebeveynlik rolüne ilişkin kendilik algısı ve algılanan sosyal destek kavramlarını bir arada ele alarak literatüre katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the moderating role of perceived social support in the relationship between young adult mothers' self-perception of their parenting role and their fear of missing out (FOMO). The research was conducted with the relational screening model. The study sample consisted of mothers aged 20-40 living in Turkey. Data were collected online; participants completed the Self-Perception of the Parenting Role Scale, the Missing Out on Social Situations Scale, and the Multidimensional Scale of Perceived Social Support. The data were analyzed using SPSS 25. The findings indicated that there was no significant relationship between fear of missing out and self-perception of their parenting role. However, positive and significant relationships were found between some sub-dimensions of self-perception of their parenting role and perceived social support. However, the moderating effect of perceived social support on the relationship between fear of missing out and selfperception of their parenting role was not statistically significant. This study aims to contribute to the literature by examining the concepts of fear of missing out, self-perception of the parenting role, and perceived social support in the context of young mothers in Turkey.