İş şartlarına uymamak suretiyle haksız rekabet
Unfair competition through non-compliance with business conditions
  1. Tez No: 992969
  2. Yazar: ALEYNA GÜLDÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFİYE NUR BAĞRIAÇIK SİMİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Ticari faaliyetlerin adil bir rekabet ortamında sürdürülebilmesi için daima kurallara ihtiyaç duyulmuştur. Güvenilir bir piyasa düzeni bütün kamunun menfaatinedir. Bu nedenle bütün katılanlar lehine dürüst ve bozulmamış bir rekabet ortamının sağlanması adına birtakım hukuki düzenlemeler getirilmiştir. İlgili düzenlemelerden biri de çalışmamızın konusunu oluşturan iş şartlarına uymamak suretiyle haksız rekabetin önlenmesidir. Buna göre rakiplerin de uymakla yükümlü olduğu, ihlali halinde piyasanın olumsuz etkilendiği, kanundan veya sözleşmeden kaynaklanan ya da meslek dalı ile çevrede olağan olan kurallar iş şartı sayılmaktadır. Rakiplerinin aksine iş şartını ihlal ederek piyasada avantajlı bir konum elde etmeyi hukuk düzeni yasaklamıştır. Günümüz koşullarında birçok sektörde sayısız iş şartının bulunduğu ve bunlara her geçen gün bir yenisinin daha eklenme ihtimalinin olduğu düşünüldüğünde, çalışma konumuzun çok geniş bir uygulama alanı bulacağı ve daima güncelliğini koruyacağı açıktır. Bu nedenle iş şartlarına uymama halinde başvurulabilecek hukuki yolların uygulamada daha etkin bir şekilde kullanılabilmesine dikkat çekmek hedefiyle eldeki çalışma yapılmıştır. Literatürde bu konunun bağımsız şekilde üzerinde duran çalışma sayısının azlığı gerekçesiyle bu konu seçilmiş ve diğer çalışmalardan farklı şekilde ele alınmıştır. Çalışmamızın temel amacı iş şartı kavramının tanımı ve kapsamının ortaya konulması ile hangi unsurların mevcudiyeti durumunda TTK m. 55/f.1 e bendi anlamında iş şartlarına uymamak suretiyle haksız rekabetin gündeme geleceği ve bu hallerde başvurulacak başta hukuki olmak üzere, cezai ve mesleki yolların neler olduğunun ortaya koyulmasıdır. Bu çerçevede haksız rekabet hükümlerine dair genel bilgilere kısaca değinildikten sonra, haksız rekabet hallerinden olan iş şartlarının ihlali detaylı şekilde incelenmiş, ardından bu halin varlığında başvurulabilecek yollar; hukuki, cezai ve mesleki sorumluluk boyutlarıyla irdelenmiştir. Çalışma konumuz doktrin ve içtihatlar çerçevesinde değerlendirildiğinden eldeki çalışmanın hem literatüre hem de uygulamaya katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In order for commercial activities to be conducted within a fair competitive environment, the existence of rules has always been essential. A reliable market order serves the interests of the entire public. For this reason, various legal regulations have been introduced to ensure a fair and undistorted competitive environment for the benefit of all participants. One of the relevant legal mechanisms is the prevention of unfair competition through non-compliance with employment conditions, which constitutes the subject of this study. Accordingly, employment conditions refer to the behaviors and practices that competitors are also obliged to comply with, that adversely affect the market in case of violation, and that arise from law, contract, or standards customary to the profession or sector. The legal system prohibits obtaining a competitive advantage in the market by violating such employment conditions in contrast to one's competitors. Considering that many different business conditions exist across various sectors today and that new ones are likely to emerge over time, it is evident that the subject of this study has a broad field of application and will continually maintain its relevance. Therefore, this research has been conducted with the aim of drawing attention to the need for more effective utilization of the legal remedies available in cases of non-compliance with employment conditions. Due to the limited number of studies in the literature that address this topic independently, this subject has been chosen, and the issue has been examined in a manner distinct from previous works. The primary aim of this study is to define and delineate the scope of the concept of employment conditions, to determine under which circumstances unfair competition through non-compliance with employment conditions arises within the meaning of Article 55(1-e) of the Turkish Commercial Code, and to clarify the available remedies, including legal, criminal, and professional measures. Within this framework, after briefly addressing general information on the provisions regarding unfair competition, the violation of employment conditions, as one of the forms of x unfair competition, has been examined in detail. Subsequently, the remedies available in such cases have been analyzed in terms of legal, criminal, and professional liability. Since the study evaluates the topic in light of both doctrine and judicial decisions, it is believed that the present research contributes to both the literature and practical application.