A data driven framework for surface roughness prediction in additive manufacturing
Eklemeli imalatta yüzey pürüzlülüğü tahmini için veri tabanlı bir çerçeve
  1. Tez No: 993019
  2. Yazar: ENGİN DENİZ ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SÜRER, PROF. DR. ULAŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Eklemeli imalat, malzeme katmanlarının üst üste eklenmesiyle üç boyutlu nesnelerin üretilmesini amaçlayan bir teknolojidir. Ancak, eklemeli imalat yoluyla üretilen nesnelerin yüzey kalitesi önemli ölçüde değişkenlik gösterebilmekte ve çoğu zaman kontrol edilmesi zor olabilmektedir. Bu tez, eklemeli imalat ile üretilen nesnelerin yüzey pürüzlülüğünü üretim öncesinde tahmin etmeye yönelik bir makine öğrenmesi yaklaşımı önermektedir. Bu çalışmada, yüzey pürüzlülüğünün tahmini için en önemli karakteristik özellikler, veri analizi ve makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak incelenmektedir. Üç seviyeli bir Box–Behnken deneysel tasarımı kullanılarak yapılandırılmış bir veri kümesi oluşturulmuş olup, bu veri kümesi çoklu yüzey eğim açılarına sahip basılı parçalardan elde edilen profilometre ölçümlerini içermektedir. İlk olarak, temel performansın belirlenmesi amacıyla klasik makine öğrenmesi regresyon modelleri eğitilmiştir. Baskı parametreleri ile yüzey eğimi arasındaki doğrusal olmayan etkileşimleri daha iyi temsil edebilmek için, bir çok katmanlı algılayıcı (MLP) modeli geliştirilmiştir. MLP modeli, gerçekçi ve koşula özgü sentetik örnekler üretmek amacıyla koşullu üretici çekişmeli ağ (CGAN) kullanılarak daha da geliştirilmiş; bu sayede genelleme yeteneği artırılmış ve MLP modelinin temel modellerin performansını aşması sağlanmıştır. Pratik kullanımı desteklemek amacıyla etkileşimli bir grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) geliştirilmiştir. Bu arayüz, kullanıcıların baskı ayarlarını ve parça yönelimini ayarlamalarına ve tahmin edilen yüzey pürüzlülüğünü gerçek zamanlı olarak görüntülemelerine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing is a technology that aims to fabricate three-dimensional objects by adding layers of materials on top of each other. However, the surface quality of objects fabricated via additive manufacturing may vary and be difficult to control. This thesis proposes a machine-learning approach to predict the surface roughness of objects which are additively manufactured. The most important characteristics for forecasting surface roughness are investigated in this study using data analysis and machine learning methods. A structured dataset was generated using a three-level Box–Behnken experimental design, comprising profilometer measurements collected from printed parts with multiple surface inclination angles. First, classical machine-learning regressors were trained to establish baseline performance. To better represent the non-linear interactions between printing parameters and surface inclination, a multilayer perceptron (MLP) model was developed. The MLP was further enhanced using a conditional generative adversarial network (CGAN) to generate realistic, condition-specific synthetic samples, which improved generalization and enabled the MLP to surpass the baseline models. To support practical use, an interactive graphical user interface (GUI) was implemented. The interface allows producers to adjust printing settings and part orientation and to view the predicted surface roughness with real-time updates.