Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 1999 yılı perinatal ve neonatal mortalitesi
  1. Tez No: 99304
  2. Yazar: PAKİZE DEMİREZİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 1999 yılı Perinatal-neonatal mortalitesi, Neonatoloji, Kadın Doğum ve Patoloji Anabilim dallarının katkılarıyla prospektif olarak araştırıldı. Gebeliğin 22. haftasından sonra ve 500 gr'dan fazla canlı veya ölü doğmuş toplam 3060 bebeğin 190 'ımn perinatal dönemde öldüğü belirlendi. Perinatal ölüm hızı binde 62.09 olarak belirlendi. Perinatal ölümlerden %52.6 'sı ölü doğum iken, %47.4'ü erken neonatal ölümdü. Ölü doğum hızı binde 32.6, erken neonatal ölüm hızı binde 30.4 olarak tesbit edildi. Genişletilmiş Wigglesworth sınıflamasına göre en önemli ölüm nedeni masere ölü doğumlardı ( % 40.5 ). Prematürelik sorunları ( %23.7 ) ve hipoksi ( %13.7 ) daha sonra gelmekteydi. Ölümle ilgili en önemli maternal nedenler, gebelikte gelişen preeklampsi gibi hastalıklardı ( % 21.1 ). Aynı süre içinde yenidoğan yoğun bakım ünitesine 888 bebek yatırıldı. Bebekler,doğum ağırlığı, gebelik haftaları, doğum yeri, ölüm zamanlan ve ölüm nedenleri yönünden değerlendirildi. Mortalite oranlan hesaplandı. Yatınlan bebeklerden 125 'i yenidoğan döneminde kaybedildi. Neonatal ölüm oranı %14 olarak bulundu. 409 prematüre bebeğin % 20.78' i, 479 matür bebeğin % 8.4 'ü kaybedildi. Mortalite yüzdelerinin gebelik süresi ve bebeklerin doğum ağırlıklan arttıkça azaldığı saptandı. 1000 gr ve altında doğanlarda mortalite oranı oldukça yüksekti ( %73 ). Ölümlerin en fazla hayatın ilk 24 saati içinde olduğu görüldü ( % 57.6 ). Prematüre bebeklerde primer ölüm nedenleri ; Respretuar Distress Sendromu ( %70.6 ), neonatal necrotizan enterocolit (%8.1) ve asfiksi ( %4.7 ) idi Mature bebeklerde ise ölüm nedenleri ; konjenital kalp hastalığı (%20 ), asfiksi ( %12.5 ) ve pnömotoraks ( % 12.5 ) olarak belirlendi. Logistic regresyon çalışmasına göre, ; yenidoğan ölümlerinde, gebelik yaşmın, cinsiyetin ve bebeğin gebelik yaşına göre düşük ağırlıkta oluşunun istatistiksel olarak anlamlı etkileri olduğu tesbit edildi. Bebeklerin hastaneye yatınlış nedenlerinin başında hiperbilirubinemi ( % 36.5 ) geliyordu. Diğer önemli nedenler ; prematürelik ve 66problemleri ( % 17 ) ve sepsis ( %4.3 ) idi. Yatırılan bebeklerin % 1 1.3 'ünde enfeksiyon tesbit edildi. Mortalite oranı sepsiste %21.1, menenjitte % 11.1 olarak hesaplandı. Diğer enfeksiyonlardan hasta kaybedilmedi. Çalışmamızda perinatal ve neonatal mortalite hızlan yüksek bulundu. Bu bulgularla yüksek riskli gebelerin büyük oranda kabul edildiği Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde ; perinatal bakımın iyileştirilmesi, prematüreliğin önlenmesi, doğumların uygun şekilde yapılması, optimal solunum desteği, enfeksiyonlardan koruma, ölümlerin otopsi ile değerlendirilmesi, prenatal genetik çalışmaların artırılması, yenidoğan servisinin teknik donanım ve personel yönünden iyileştirilmesi, prenatal ve neonatal mortalite hızının düşürülmesinde hedefler olarak görülmektedir. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY 1999 perinatal-neonatal mortality at Selçuk University Medical Faculty Hospital was prospectively analyzed by researchers from the Neonatology, Obstetrics and Pathology Departments. There were 3060 births (stillborn and liveborn ) weighing more than 500 gr or born after 22nd gestational week. 190 of them died in the perinatal period. The perinatal mortality rate was calculated as 62.09 /1,000. 52.6 percent of perinatal deaths were stillbirths and 47.4 percent were early neonatal deaths ( within the first 7 days of life ). Stillbirth rate was 32.6 A, 000 and early neonatal mortality rate was 30.4 /1,000. The most important cause of death was macerated stillbirths according to the“extended wigglesworth classification”( 40.5 %), followed by prematurity problems (23.7% ) and hypoxia (13.7% ). The leading cause of maternal deaths were problems associated with pregnancy such as preeclampsia (2.1.1 % ). During the same period 888 babies were admitted to the neonatal care unit. These babies were evaluated for, birth weight, gestational age, place of birth, the primary cause and time of death. The mortality rates were calculated. 125 of them were died in neonatal period. The neonatal mortality rate was 14 %. 20.78 % of the 409 prematüre babies and 8.4 % of the 479 mature babies were died. The mortality rates were decreasing as the birt weight and gestational age were increased. The highest mortality rate with 73% was found in small prematüre infants whose birth weights were less than 1,000 gr. Deaths were most frequently occured in the first day of life ( 57.6 % ). The primary causes of death were respiratory distress syndrome ( 70.6 % ), neonatal necrotizan enterocolitis ( 8.1% ) and asphyxia ( 4.7 %) in prematüre babies. Among mature babies 20 % of deaths were due to congenital heart diseases, 12.5 % was due to asphyxie and 12.5 % was due to pneumothorax. According to the logistic regression study, the effects of the gestational age, sex and being small for gestational age were meaningfull on neonatal deaths. The major concern for hospitalisation was hyperbilirubinemia ( 36.5 % ). Other important reasons were prematurity and related problems (17%) and sepsis (4.3 % ). 1 1.3 % of babies had infection. The mortality rates of the septic babies were 21.1% and the mortality rate of the babies with meningitis was 11.1 %. No baby died due to other infections. Our perinatal and neonatal mortality rates were found to be high. In the light of present study, several objectives were identified to decrease the perinatal and neonatal mortality rates at Selçuk University Medical Faculty Hospital where pregnancies 68encountered were mostly at high risk : achievement of better prenatal care, preventing prematurity, proper manegement of deliveries, optimal pulmonary support, prevention of infections, expanded evaluation with autopsy, increasing the prenatal genetic analysis, establishing a neonatal intensive care unit with appropriate staff and facilites. 69