Mütareke Dönemi'nde Asri Kadın Cemiyeti (1918-1920)
The Asri Kadın Cemiyeti during the Armistice Period (1918–1920)
  1. Tez No: 993072
  2. Yazar: SELDA GEMİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
Özet
Kadınlar, geçmişten günümüze yaşadıkları toplumların dönüşüm ve gelişimlerinde önemli rollerde bulunmuşlardır. Osmanlı Devleti'nde özellikle II. Meşrutiyet Dönemi'nden itibaren kadınlar çeşitli amaç ve hedefler etrafında birleşerek çeşitli isimlerle örgütlenmişlerdir. 1918 yılı sonlarında kurulmuş olan Asri Kadın Cemiyeti; kadınların bedenen, fikren ve içtimaen eğitilmesi ve geliştirilmesi amacını taşımaktadır. Mondros Mütarekesi sonrası ise bu cemiyetin öncelikli amacı; işgaller karşısında kadınların örgütlenmelerini sağlamak, miting ve protesto gösterilerinin yapılmasına öncülük ederek halkı bilinçlendirmek, Millî birlik ve beraberlik ruhunu yurdun tamamına yaymak olmuştur. Bu sebeple cemiyet üyesi ve destekçisi kadınlar, miting kürsülerinde kendilerini göstererek halka seslenmişlerdir. Bu bağlamda bu çalışmada, 1918 yılı sonlarında kurulmuş olan Asri Kadın Cemiyeti'nin vatanın bütünlüğü, selameti, bağımsızlığı, milletin istiklali için her koşulda üstlenmiş olduğu roller incelenerek, arka planda kalmış olan bu cemiyetin İstanbul'daki direniş faaliyetleri ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı; Asri Kadın Cemiyeti'nin kuruluş aşamasında kalmış olan bir cemiyet olduğuna dair olan söylemleri reddiyeyi belgeleriyle birlikte ilgili bölümün başlangıcından itibaren vererek, arka planda kalmış olan bu cemiyetin varlığını kanıtlayarak, çalışmalarını incelemektir. Cemiyet etrafında örgütlenen kadınların Millî Mücadele'nin kazanılmasındaki rolü incelenerek, kuruluş amacı ve hedefi ne olursa olsun cemiyet üyesi ve destekçisi kadınlar için vatanın selameti ve milletin bağımsızlığının her şeyden üstün tutulduğu, bu çalışmada anlatılmak istenen bir diğer hedef olmuştur. Çalışma nitel bir çalışma olup, veriler belge ve doküman analizi tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Konu ile ilgili klasik usulde ve bilgisayar ortamında ayrıntılı bir şekilde arşiv taraması yapılmış, araştırmada temel alınacak kaynaklar, arşiv belgeleri, hatıratlar ile süreli yayınlar incelenerek güvenilirliği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Women have played significant roles in the processes of transformation and development of the societies in which they have lived throughout history. In the Ottoman Empire, particularly from the Second Constitutional Period onward, women organized under various names by uniting around different aims and objectives. Founded in late 1918, the Asri Kadın Cemiyeti (Modern Woman Association) aimed to educate and develop women physically, intellectually, and socially. Following the Armistice of Mudros, the association's primary objective shifted to organizing women against the occupations, leading rallies and protest demonstrations, raising public awareness, and spreading the spirit of national unity and solidarity throughout the country. For this reason, women who were members and supporters of the association appeared on public platforms and addressed the masses directly. In this context, this study examines the roles undertaken by the Asri Kadın Cemiyeti for the territorial integrity, security, independence of the homeland, and the national sovereignty of the people under all circumstances, and focuses on the resistance activities carried out by this largely overlooked association in occupied Istanbul. The main aim of this study is to refute, through documentary evidence, the view that the Asri Kadın Cemiyeti remained merely at the stage of establishment, and to demonstrate its actual existence and active operations from the very beginning of the relevant section. Another objective of this study is to reveal the support and contributions provided to the National Struggle by women organized under the association, who placed the salvation of the homeland above all else. This research adopts a qualitative methodology. The data were obtained through document and archival analysis. A detailed archival survey was conducted using both classical methods and digital platforms. Archival documents, memoirs, and periodicals related to the subject were examined and evaluated based on their reliability.