İtilaf Devletleri'nin Mütareke Dönemi'nde İstanbul'u işgaline karşı gösterilen tepkiler ve kamuoyu (1918-1920)
Reactions and public opinion against the occupation of Istanbul by the entente states during the Armistice Period (1918-1920)
- Tez No: 762721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Birinci Dünya Savaşı'ndan yenik ayrılan Osmanlı Devleti, ağır şartları olan Mondros Mütarekesi'ni imzalayarak savaştan çekildi. Mondros Mütarekesi Osmanlı Devleti için yeni bir sürecin başlangıcını oluşturacaktı. İtilaf Devletleri, mütarekenin hemen ardından Anadolu'nun dört bir köşesinde işgallere başlamıştı. 13 Kasım 1918'de İstanbul'u fiilen işgal ederek, birçok stratejik noktayı ele geçirerek kendi işgal yönetimlerini kurdular. Esaret altında bulunan İstanbul'u yaşanan bir takım olayları kullanarak 16 Mart 1920'de resmen işgal ettiler. İtilaf Devletleri'nin, Osmanlı Devleti'ni kontrol etmeye çalışmaları ve hem Anadolu'da hem de İstanbul'da yaptıkları faaliyetler neticesinde Anadolu'da Milli Mücadele başladı. Bu süreçte İstanbul'daki hükümetlerin uyguladıkları politikalar da genelde İtilaf Devletleri'nin istekleri doğrultusunda olmuş ve ülkenin yavaş yavaş ele geçirilmesine seyirci kalmışlardı. İtilaf güçlerinin her geçen gün artan askeri ve siyasi faaliyetleri, Milli Mücadele'nin daha aktif şekilde yürütülmesini sağlamıştır. Giderek daha da güçlenen Milli Mücadele'den rahatsız olan İtilaf Devletleri, bu harekete engel olmak için ellerinden geleni yapmışlardır. Mütareke sonrası gelişen yeni durumları ve başlayan Milli Mücadele'yi halka duyurmakta önemli bir unsur olan basın, sansürle İtilaf Devletleri tarafından kontrol altında tutulmaya başlanmıştı. İstanbul basınında Milli Mücadeleye destek veren ve Milli Mücadele karşıtı olarak basın ikiye ayrılmıştı. Bu tez çalışması, İtilaf Devletleri'nin İstanbul'daki faaliyetleri ve Milli Mücadele'yi destekleyen İkdam gazetesi ile Milli Mücadele karşıtı Alemdar gazetesine o dönemde İstanbul'la ilgili gelişmelerin basına nasıl yansıdığını incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ottoman State, defeated in the World War I, withdrew from the war signing a harsh Mondros Treaty. This treaty would become a beginning of a new period for the state. Briefly after the war, The Entente States began to occupy Anatolian grounds unjustifiedly. Occupying İstanbul de facto on November 13rd, 1918, they established occupation administrated regions in several areas. Using certain events as a leverage for occupation, the Entente States officially occupied İstanbul which was already under blockage. Both the attempts of control of Ottoman State by the Entente States and the consequences of their actions in not only İstanbul but also in Anatolia ignited the spark of National Struggle. In this period, the policies of İstanbul Governments aligned with the desires of the Entente States and they remained silent when occupation by the Entente States transpired. Day by day, the military and political actions of the Entente States became more apparent; consequently, the National Struggle was fueled more effectively. The Entente States, becoming irritated by increasing power of the National Struggle, attempted to desist this movement with all their might. The press, which was a crucial part of informing the masses on the newly developed events after Mondros Treaty and beginnings of the National Struggle, was oppressed and censured by the Entente States. İstanbul Press was divided into two main groups: those who supported the National Struggle and those who did not. This thesis study attempts to analyse the reflections of the reactions to developments in İstanbul at the time via two different newspapers: İkdam for the support of National Struggle, and Alemdar for the opposition of it.