Enflasyonla mücadele aracı olarak tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemi: Bir araştırma
Savings-based interest-free financing system as a tool for fighting inflation: A research
- Tez No: 993093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman (TDFF) sistemi, bireylerin faizsiz finansman yöntemleriyle konut ve taşıt edinmesine imkân tanıyan, dayanışma esasına dayalı alternatif bir finansman modelidir. Artan faiz oranları, krediye erişim güçlükleri ve gelir dağılımındaki dengesizlikler sonucunda toplumda faizsiz finansman arayışları hız kazanmış, bu durum TDFF sistemine olan ilgiyi belirgin şekilde artırmıştır. Ancak sistemin denetimsiz biçimde genişlemesi, finansal güven ortamını zedelemiş ve devletin 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu ile yasal bir zemin sağlanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, TDFF sisteminin enflasyonla mücadelede bir politika aracı olarak kullanılabilirliğini incelemektir. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş, katılımcı görüşmelerindeki ses kayıtları taranarak elde edilmiştir. Bulgular, sistemin özellikle düşük ve orta gelir gruplarında tasarruf bilincini geliştirdiğini, lüks tüketimi azalttığını ve finansal okuryazarlığı güçlendirdiğini göstermektedir. Ayrıca Venezuela ve Arjantin gibi enflasyonist ekonomiler ile Almanya ve Çin gibi istikrarlı ekonomiler karşılaştırılarak, TDFF'nin makroekonomik istikrar üzerindeki potansiyel etkisi analiz edilmiştir. Sonuç olarak, TDFF sisteminin yalnızca mikro düzeyde tasarruf davranışlarını dönüştürmekle kalmayıp, makro düzeyde fiyat istikrarına da dolaylı katkı sağlayabileceği tespit edilmiştir. Bu nedenle sistem, doğru yasal çerçeve ve denetim mekanizmalarıyla desteklendiğinde, enflasyonla mücadelede tamamlayıcı bir araç olarak kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The Savings-Based Interest-Free Financing System (TSBIFFS) is a solidarity-oriented financial model that enables individuals to acquire housing and vehicles without interest-based borrowing. In recent years, the increase in interest rates, limited access to conventional credit and growing income inequality have strengthened the demand for the TSBIFFS. However, its rapid and unsupervised expansion has raised concerns regarding financial stability, leading to the introduction of Law No. 6361 by the state to regulate and standardize the sector. The main purpose of this study is to examine the potential of TSBIFFS as a policy tool for combating inflation. The research addresses the following core questions: (1) Can TSBIFFS enhance saving behavior and thereby balance aggregate demand? (2) Can the widespread adoption of TSBIFFS reduce inflationary pressures caused by interest-based financial mechanisms? (3) What insights can be drawn from international applications of similar systems regarding economic stability? Adopting a qualitative research design, the study utilizes document analysis and participant interviews to collect data. Findings reveal that TSBIFFS fosters saving awareness among low- and middle-income groups, discourages luxury consumption and improves financial literacy. A comparative assessment of inflationary economies such as Venezuela and Argentina, and low-inflation economies such as Germany and China, supports the argument that TSBIFFS contributes to macroeconomic balance and social financial participation. In conclusion, TSBIFFS not only reshapes individual saving behavior but also offers potential macroeconomic benefits by indirectly supporting price stability. Therefore, when supported by appropriate regulatory and supervisory mechanisms, TSBIFFS can serve as a complementary instrument in anti-inflation policy frameworks.