Amerikan merkezi kamu personel örgütü: Personel Yönetimi Dairesi
American cenrtal public personel organization: Office of Personel Management (OPM)
- Tez No: 993117
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ENDER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Amerikan merkezi kamu personel sisteminin tarihsel dönüşümünü siyasal, ekonomik ve toplumsal dinamikler ışığında incelemektedir. Amerika Birleşik Devletleri kamu personeli istihdam modeli liberal dönemden fordist-keynesyen refah devletine ve daha sonrasında post-fordist neoliberal yapıya evrilen ekonomik rejim ile uyumlu olarak yeniden yapılanma sürecinden geçmektedir. Liberal dönemin parçalı ve güvencesiz personel yapısı, fordist rejimin merkezi, statü hukukuna dayalı ve yaşam boyu istihdam güvencesine sahip bir bürokratik modele dönüşmüştür. 1970'li yıllar sonrası gelişen neoliberal politikalar ile performans değerlendirme sistemi, esneklik ve sözleşmeli pozisyon, taşeronlaşma gibi yeni istihdam türleri ön plana çıkmıştır. Tez çalışmasında, Amerikan kamu personel rejiminin kendi tarihsel bağlamında yalnızca idari bir örgütlenme olmadığı, siyasal rekabet ve ekonomik üretim ilişkilerinden bağımsız düşünülemeyeceği ortaya konulmuştur. Kuruluş döneminde Amerikan başkanlarının atamalarda kişisel ilişkileri, sosyal statüleri ve yakın çevreyi dikkate aldığı Centilmenler Dönemi, 1829 yılında Andrew Jackson'un başkan seçilmesi ile birlikte yerini, parti sadakati ve kadro dağıtımına dayalı Yağma Sistemi anlayışına bırakmıştır. Yağma Sistemi ile bu süreç yolsuzluk, rüşvet ve verimsizlik sorunlarını derinleştirmiş ve toplumsal huzursuzluğa ve ekonomik çevrelerde kurumsal istikrar talebine giden yolu açmıştır. Artan sanayileşme, nüfus, kentleşme ve federal görevlerin genişlemesi liyakat esaslı bir sisteme geçişi zorunlu hale getirmiştir. 1883 yılında çıkarılan Pendleton Kamu Personeli Reform Yasası personel alım politikalarında hukuk temelinde modern personel reformunun başlangıcını oluşturmuş ve 1978 yılı Kamu Personeli Reform Yasası ile Personel Yönetimi Dairesinin kurulması ile kurumsallaşmayı sağlamıştır. Personel Yönetimi Dairesi, federal insan kaynakları yönetiminin standartlaştırılması, liyakat sisteminin korunması, performans yönetimi, işe alım ve eğitim süreçlerinde modern yöntemlerin uygulanması gibi alanlarda merkezi bir rol üstlenmiştir. Dijitalleşme, yapay zekâ, esnek çalışma modelleri ve küresel rekabet gibi güncel gelişmeler Personel Yönetimi Dairesinin stratejik önemini daha da artırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical transformation of the American centralized civil service system in light of political, economic, and social dynamics. In the United States, the public employment model has undergone a restructuring process compatible with the economic regime that evolved from the liberal era to the Fordist-Keynesian welfare state and subsequently to the post-Fordist neoliberal structure. The fragmented and insecure personnel structure of the liberal period transformed into a centralized bureaucratic model based on status law and characterized by lifetime employment security under the Fordist regime. With the rise of neoliberal policies after the 1970s, new employment practices such as performance evaluation systems, flexibility and contractual positions, and subcontracting emerged and came to the forefront. In the thesis, it is demonstrated that the American civil service regime, within its own historical context, is not merely an administrative organization and cannot be considered independently of political competition and economic relations of production. During the founding period, the“Gentlemen's Era,”in which American presidents considered personal relationships, social status, and close circles in appointments, was replaced in 1829 by the Spoils System under Andrew Jackson, which was based on party loyalty and patronage. This process deepened problems of corruption, bribery, and inefficiency, leading to social unrest and demands for institutional stability within economic circles. Increasing industrialization, population growth, urbanization, and the expansion of federal duties made the transition to a merit-based system inevitable. The Pendleton Civil Service Reform Act of 1883 laid the foundation for modern personnel reform on a legal basis in recruitment policies, and this reform was institutionalized with the establishment of the Office of Personnel Management (OPM) under the Civil Service Reform Act of 1978. OPM has assumed a central role in areas such as standardizing federal human resources management, safeguarding the merit system, implementing modern methods in performance management, recruitment, and training processes. Contemporary developments such as digitalization, artificial intelligence, flexible working models, and global competition have further increased the strategic significance of OPM. In this context, the historical evolution of the American civil service system has been shaped at the intersection of shifts in economic paradigms, political power struggles, and social demands; today, the professional and merit-based structure represented by OPM has become a fundamental component of modern public administration.