Sınıf öğretmenlerinin matematik öz yeterlikleri ile farklılaştırılmış öğretime yönelik öz yeterlik algıları
Mathematics self efficacy of classroom teachers and their self efficacy perceptions towards differentiated instruction
- Tez No: 993118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH BATDAL KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin matematik dersine ilişkin öz yeterlik algıları ile farklılaştırılmış öğretime yönelik öz yeterlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel araştırma yaklaşımıyla yürütülen çalışmada, Türkiye genelinde 2024–2025 eğitim öğretim yılında görev yapan 216 sınıf öğretmeninden anket yoluyla veri toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Matematiğe Karşı Öz yeterlik Ölçeği ve Farklılaştırılmış Öğretim Öz yeterlik Ölçeği kullanılmış; elde edilen veriler betimsel istatistikler, ANOVA ve korelasyon analizleriyle çözümlenmiştir. Bulgular, öğretmenlerin hem matematik öz yeterlik algılarının hem de farklılaştırılmış öğretim öz yeterliklerinin orta-yüksek düzeyde olduğunu göstermektedir. Kıdem yılı değişkeninin matematik öz yeterlik üzerinde anlamlı bir farklılık yarattığı, farklılaştırılmış öğretim konusunda eğitim almış öğretmenlerin ise bu alanda daha yüksek öz yeterlik algısına sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın en önemli bulgusu, matematik öz yeterliği ile farklılaştırılmış öğretim öz yeterliği arasında pozitif ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmasıdır. Bu sonuç, matematikte kendini yeterli gören öğretmenlerin sınıf içi öğretimi daha esnek, öğrenci merkezli ve bireyselleştirilmiş biçimde düzenleme eğiliminde olduklarını göstermektedir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, öğretmenlere yönelik uygulamalı hizmet içi eğitimlerin artırılması, farklılaştırılmış öğretim süreçlerinin desteklenmesi ve matematik pedagojisine yönelik mesleki gelişim fırsatlarının güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between primary school teachers' self-efficacy perceptions regarding mathematics instruction and their self-efficacy levels toward differentiated instruction. Conducted with a quantitative research design, the study collected data from 216 primary school teachers working across Türkiye during the 2024–2025 academic year. Data were gathered through a Personal Information Form, the Mathematics Self-Efficacy Scale, and the Differentiated Instruction Self-Efficacy Scale, and analyzed using descriptive statistics, ANOVA, and correlation techniques. The findings indicate that teachers' mathematics self-efficacy and differentiated instruction self-efficacy levels are at a moderate to high level. Teaching experience was found to significantly affect mathematics self-efficacy, while teachers who had received training on differentiated instruction demonstrated higher self-efficacy in this area. The most notable finding is the positive and moderate correlation between mathematics self-efficacy and differentiated instruction self-efficacy, suggesting that teachers who feel competent in mathematics are more likely to adopt flexible, learner-centered, and individualized instructional approaches in their classrooms. Based on the results, it is recommended that professional development programs focusing on applied mathematics pedagogy and differentiated instruction be strengthened and made more accessible for teachers