Metakarp fraktür hastalarına preoperatif veya postoperatif uygulanan lokal veya bölgesel anestezi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of outcomes of preoperative and postoperative local or regional anesthesia in patients with metacarpal fractures
- Tez No: 993150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MURAT ERGANİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu prospektif kontrollü çalışmada, metakarp fraktürü nedeniyle genel anestezi altında opere edilen hastalarda preoperatif ve postoperatif dönemde uygulanan el bileği bloğu ile lokal infiltrasyon tekniklerinin postoperatif ağrı, toplam ağrı yükü, rescue analjezi gereksinimi ve hasta memnuniyeti üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya 50 hasta dahil edilerek beş gruba randomize edildi: kontrol (yalnız sistemik analjezi), preoperatif lokal infiltrasyon, preoperatif el bileği bloğu, postoperatif lokal infiltrasyon ve postoperatif el bileği bloğu (n=10). Postoperatif ağrı 1., 2., 4., 6., 8., 12. ve 24. saatlerde ve 7. günde VAS ile değerlendirildi. 24 saatlik toplam ağrı yükü AUC(0–24) yöntemiyle hesaplandı. Normalize edilmiş ağrı analizleri (ΔVAS, ΔAUC) yapıldı. Rescue analjezi gereksinimi Kaplan–Meier yöntemiyle analiz edildi. Postoperatif 7. günde hasta memnuniyet skorları değerlendirilmiş ve kaydedilmiştir. İstatistiksel analizlerde non-parametrik testler ve Holm–Bonferroni düzeltmesi kullanıldı. Bulgular: Postoperatif 1. saatte el bileği bloğu uygulanan gruplarda kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha düşük VAS skorları saptandı (p<0,01). 2. saatte anlamlılık yalnızca postoperatif el bileği bloğu grubunda devam etti. 4. saatten sonra gruplar arasında saatlik VAS farkı izlenmedi. AUC(0–24) analizinde gruplar arasında sınırda anlamlılık gözlenmesine rağmen kontrol referanslı karşılaştırmalarda istatistiksel anlamlılık saptanmadı. Rescue analjeziye kadar geçen süre blok gruplarında anlamlı derecede daha uzundu (log-rank p<0,001). Hasta memnuniyeti ile erken ve özellikle 12.–24. saat ağrı skorları arasında güçlü korelasyon bulundu. Sonuç: Metakarp fraktürü cerrahisinde el bileği bloğu uygulamaları erken postoperatif dönemde belirgin analjezik avantaj ve daha uzun rescue'suz süre sağlamaktadır. Ancak bu üstünlük 24 saatlik toplam ağrı yüküne ve genel memnuniyet skorlarına istatistiksel olarak yansımamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This prospective controlled study aimed to compare the effects of preoperative and postoperative wrist block versus local infiltration on postoperative pain, total pain burden, rescue analgesia requirement, and patient satisfaction in patients undergoing open reduction and fixation for metacarpal fractures under general anesthesia. Methods: Fifty patients were randomized into five groups (n=10 each): control (systemic analgesia only), preoperative local infiltration, preoperative wrist block, postoperative local infiltration, and postoperative wrist block. Postoperative pain was assessed using VAS at 1, 2, 4, 6, 8, 12, and 24 hours and on day 7. Total 24-hour pain burden was calculated using AUC(0–24). Normalized pain analyses (ΔVAS, ΔAUC) were performed. On postoperative day 7, patient satisfaction scores were assessed and recorded. Rescue analgesia was analyzed using Kaplan–Meier survival analysis. Non-parametric tests with Holm–Bonferroni correction were applied. Results: At postoperative hour 1, both wrist block groups demonstrated significantly lower VAS scores compared to control (p<0.01). At hour 2, significance persisted only in the postoperative wrist block group. No significant intergroup differences were observed after hour 4. Although borderline significance was observed in overall AUC(0–24) comparison, control-referenced pairwise analyses did not reach statistical significance. Time to rescue analgesia was significantly longer in wrist block groups (log-rank p<0.001). Patient satisfaction strongly correlated with pain scores at 12 and 24 hours. Conclusion: Wrist block provides significant early postoperative analgesic benefit and prolongs rescue-free intervals in metacarpal fracture surgery. However, this advantage did not translate into statistically significant differences in total 24-hour pain burden or overall satisfaction.